badanie DNA na ojcostwo – jak przebiega? Ile kosztuje?

Medycyna

Powitanie na świecie potomstwa zmienia życie człowieka raz na zawsze, a bycie rodzicem to podróż wypełniona rozmaitymi uczuciami. Los bywa jednak przewrotny i relacje międzyludzkie układają się w nieoczekiwany sposób. Z myślą o tych, którzy nie są pewni swojej sytuacji rodzinnej i pragną rozwiać wątpliwości burzące ich spokój ducha, stworzono metody służące do potwierdzenia bądź wykluczenia pokrewieństwa. Zastanawiasz się, jak wygląda badanie DNA na ojcostwo i czy dostarczy Ci ono odpowiedzi na pytania, które sobie zadajesz? W takim razie koniecznie zapoznaj się z poniższym tekstem.

Test DNA na ojcostwo – podstawowe informacje

Warto zacząć od wyjaśnienia, czym tak naprawdę jest DNA. To nic innego jak cząsteczka zawierająca jedyny w swoim rodzaju kod genetyczny, który posiada każdy człowiek, ponieważ otrzymuje go od swoich biologicznych rodziców. Nic więc dziwnego, że jest to podstawowy i niezbędny element do zweryfikowania więzów krwi między poszczególnymi osobami. Test DNA na ojcostwo to rozsądna, godna uwagi inwestycja, bowiem jego skuteczność jest stuprocentowa w przypadku wykluczenia ojcostwa oraz minimalnie niższa w kwestii jego potwierdzenia (99,99%). Do przeprowadzenia go niezbędne jest pozyskanie próbki DNA zarówno od potencjalnego ojca, od dziecka, jak i jego matki. Tutaj dowolność jest dość duża, bowiem za materiał do analizy mogą posłużyć między innymi:

  • paznokcie,
  • włosy,
  • krew,
  • ślina.

Niezależnie od tego, którą opcję wybierzesz, pamiętaj o tym, że materiał nie może ulec zanieczyszczeniu. Zachowaj więc w miarę możliwości jak najwyższą sterylność. Pamiętaj również o tym, że do wykonania takiego testu musisz posiadać zgodę osób, których będzie on dotyczył. O tym, jak dokładnie wygląda jego przeprowadzenie, decyduje to, czy jest robiony prywatnie czy z nakazu sądu. W drugim przypadku cała procedura musi być zaprotokołowana, a więc odbywa się przy świadkach. Jeśli działasz na własną rękę, wystarczy zamówić specjalny zestaw do pobierania i transportowania próbek, a następnie dostarczyć go do placówki zajmujących się tego typu analizami. Badania DNA w Lublinie oraz w innych miastach są na tyle powszechne, że bez trudu znajdziesz właściwe laboratorium, które się tym zajmie. Warto podkreślić, że tego rodzaju test można przeprowadzić jeszcze przed narodzinami dziecka. Nie praktykuje się tego jednak zbyt często z uwagi na dość inwazyjny charakter i spore ryzyko wystąpienia powikłań. Znacznie rozsądniej będzie więc poczekać aż do porodu.

Precyzyjne badanie, które posiada imponującą skuteczność

Cała procedura sprowadza się do analizy kilkunastu markerów genetycznych, które w połowie dziedziczone są od ojca, a w połowie od matki. Podobieństwa w genomie pozwalają całkowicie wyeliminować pokrewieństwo lub określić jego stopień w procentach. Jeśli chodzi o badania DNA na ojcostwo, cena może różnić się w zależności od danego laboratorium. Duże znaczenie ma również to, czy korzystasz z tego rodzaju usługi prywatnie. Koszt zazwyczaj wynosi od kilkuset aż do kilku tysięcy złotych. Pamiętaj o tym, by kierować się przede wszystkim renomą, profesjonalizmem oraz doświadczeniem danej placówki. To one przesądzają o wysokiej jakości przeprowadzanych w niej badań, a za to zdecydowanie warto zapłacić nieco więcej.

Zastanawiając się nad tym, ile kosztuje badanie DNA na ojcostwo, musisz wiedzieć, że trzeba unikać niepokojąco atrakcyjnych ofert, które możesz znaleźć w internecie. Tanie zestawy do testów za sto lub dwieście złotych? Podchodź do nich z dużą rezerwą. Znacznie rozsądniejsze będzie pogodzenie się z wyższą ceną, ale upewnienie się, że otrzymane wyniki będą wiarygodne. Jak długo trzeba na nie czekać? Z reguły jest to siedem dni roboczych, jednak wszystko zależy od obłożenia laboratorium w danym momencie. Jeśli zależy Ci na czasie, porozmawiaj z personelem. Bardzo często można bowiem skorzystać z opcji nadania badaniu statusu priorytetowego, która jest dodatkowo płatna. Niektóre placówki wychodzą naprzeciw oczekiwaniom konsumentów i umożliwiają uregulowanie należności w ratach.