Dobry okulista dziecięcy, Warszawa – w jakim wieku posłać dziecko na pierwszą wizytę?

0
dobry-okulista-dzieciecy-warszawa

Profilaktyczna okulistyka dziecięca (Warszawa) już od najmłodszych lat pozwala cieszyć się dobrym zdrowiem do późnych lat życia, a także wykryć na wczesnym etapie wszelkie nieprawidłowości związane z narządem wzroku. Kiedy warto udać się z dzieckiem na pierwszą wizytę u okulisty? Jak często należy badać oczy?

Rozwój wzroku przebiega od narodzin do mniej więcej 8. roku życia. Aby upewnić się, że żadna wada nie zakłóca tego procesu, na pierwszą wizytę warto udać się z dzieckiem, które ukończyło 1. rok życia. Okulista zbada dno oka, wykona testy pod kątem obecności wad wzroku czy umiejętności rozróżniania kolorów.

Ważne jest, by do 4. roku życia odbywać kontrolne wizyty raz do roku. Kluczowy moment, w których dziecko powinno udać się do okulisty, stanowi także rozpoczęcie nauki szkolnej. Dzięki temu uzyskamy pewność, że pociecha będzie mogła się prawidłowo rozwijać i osiągać wysokie wyniki w nauce. Intensywny wzrost dziecka w okresie dojrzewania mogą się wiązać z wadami wzroku, dlatego wizytę kontrolną warto odbyć także wtedy.

Pamiętajmy, że w przypadku dzieci regularność wizyt kontrolnych jest szczególnie ważna z tego względu, że nie zawsze są one świadome tego, że mają problem ze wzrokiem. Nieprawidłowe widzenie może natomiast wpływać negatywnie na inne aspekty życia oraz rozwój w wielu obszarach.

Jak kontrolować i dbać o jakość wzroku dziecka na co dzień?

Pamiętajmy, że samodzielny test nie zastąpi profesjonalnego badania u okulisty. Możemy jednak raz na jakiś czas w ramach zabawy pokazać dziecku obrazek lub napis znajdujący się w oddali, a następnie zasłaniać kolejno prawe i lewe oko, pytając, czy ostrość grafiki jest taka sama, czy ulega zmianie. Druga opcja może wiązać się z niedowidzeniem lub różnowzrocznością, które gdy zostaną wykryte odpowiednio wcześnie, mają zwiększone szanse na wyleczenie.

Co powinno nas zaniepokoić?

Zaalarmować powinny nas takie sygnały jak zbytnie, nienaturalne pochylanie się nad czytanym tekstem, za bliskie podchodzenie do telewizora, jak również trudności na przykład w łapaniu piłki lub utrzymywaniu równowagi. Powinniśmy zwracać uwagę także na takie zachowania jak mrużenie oczu, częste ich przecieranie, a nawet powracające bóle głowy.

Pamiętajmy, by uczyć dziecko, by zwracało uwagę na dobre oświetlenie pomieszczenia podczas czytania. Ważne jest także robienie kilkuminutowych przerw po każdej godzinie spędzonej nad ekranem lub książką.

Okulista dziecięcy, Warszawa, prywatnie – jak przebiega wizyta?

Na pierwsze wizyty u okulisty zazwyczaj udają się dzieci, które jeszcze nie potrafią czytać. W takim przypadku lekarz standardowo zakrapla oczy preparatem rozszerzającym źrenice. Zakrapianie może się wiązać dla dziecka z nieprzyjemnym uczuciem, dlatego warto udać się do profesjonalisty, który będzie cierpliwy i miał odpowiednie podejście.

U małych dzieci bada się wzrok z wykorzystaniem obrazków ze zwierzętami – ich zadaniem jest określenie, jakie zwierzątko widzą. Z tego względu pierwsze wizyty zalecane są wtedy, kiedy maluch potrafi już mówić. Warto się na nią udać do dobrze wyposażonego gabinetu. Centrum Oka wyróżnia się pod tym i wieloma innymi względami.

Dobry okulista dziecięcy w Warszawie

Centrum Oka to zespół profesjonalistów w swojej dziedzinie, którzy posiadają bogate doświadczenie w pracy z dziećmi i nieustannie podnoszą swoje kompetencje. Podczas wykonywania obowiązków specjaliści wykorzystują certyfikowane narzędzia, zapewniające precyzyjną, kompleksową diagnostykę. Wszystkie informacje znajdziesz tutaj: https://coka.pl/.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *