Gdzie i jak kupić kryptowaluty?

Kryptowaluta jest to najprościej rzecz ujmując wirtualna waluta. Ma ona swoją wartość, za jej pomocą możemy płacić za różne towary lub usługi, jeżeli oczywiście sprzedawca akceptuje taką formę płatności. Jednym z przykładów jest to, że jeszcze do niedawna można było kupić Teslę za bitcoina, czyli na ten moment najwięcej wartą kryptowalutę. Znaczna ich większość funkcjonuje podobnie, przy użyciu zdecentralizowanego systemu blockchain. W skrócie jest to rejestr, w którym zapisywane są wszelkie transakcje dokonywane z użyciem tej wirtualnej waluty. Jego główna cecha to decentralizacja. Przejawia ona się w tym, że wszystkie informacje o kryptowalutach są przechowywane przez uczestników sieci blockchain, nie ma tutaj żadnego scentralizowanego organu, który o wszystkich transakcjach decyduje.

Gdzie i jak kupić kryptowaluty?

W celu zdobycia kryptowaluty możemy wybrać różne drogi. Rynek oferuje nam kantory kryptowalutowe, giełdy kryptowalutowe, aplikacje i portfele mobilne, bitomaty i kantory stacjonarne. Istnieje również samodzielny sposób pozyskania kryptowalut, czyli ich wydobywanie, lecz to często może okazać się nieopłacalne ze względu na spore koszty, jakie musimy ponieść w celu wydobycia tej wirtualnej waluty. Kantory kryptowalutowe to bardzo prosty sposób pozyskania wirtualnego pieniądza. Przykładem jest impily.com, gdzie można kupować, sprzedawać i przechowywać wszystkie z najbardziej popularnych kryptowalut np. Bitcoin, Etherum czy Litcoin. Wystarczy założyć na takim serwisie wirtualny portfel, przelać na niego pieniądze i już można dokonać zakupu kryptowaluty po ustalonym kursie, często również bez pobrania żadnej prowizji, co oferuje np. wyżej wspomniany kantor kryptowalut Impily. Nie jest problemem również przeniesienie do takiego portfela już wcześniej posiadanej kryptowaluty pozyskanej, chociażby w skutek „kopania”.

Następnym miejscem, w którym można pozyskać np. Etherum, są giełdy kryptowalutowe. Tutaj procedura wygląda podobnie jak przy kantorze. Należy otworzyć u pośrednika swój rachunek inwestycyjny i zweryfikować go, by móc dokonywać transakcji, a także przechowywać swoje aktywa. Kryptowaluty nabywa się na dwa sposoby: z giełdy lub bezpośrednio od sprzedających. Należy tutaj liczyć się z opłatami manipulacyjnymi, szczególnie przy zakupie kryptowaluty bezpośrednio z giełdy. W drugim sposobie sprzedający ustala kurs, według którego jest gotów sprzedać swoją walutę – wtedy mamy do czynienia ze zleceniem. Można również wystawić swoją walutę na aukcję. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że na giełdzie nie jest się bezpośrednim posiadaczem kryptowalut, w sytuacji gdy ona upada, traci się dostęp do posiadanej waluty. Różne strony prowadzą rankingi giełd, na których można zakupić kryptowaluty.

Kantor kryptowalut

Aplikacje i portfele mobilne to bardzo wygodny sposób na przechowywanie kryptowalut. Funkcjonują one na smartfonach i mają bardzo podobne działanie do wyżej wspomnianych kantorów czy giełd. Służą również do bezpiecznego przechowywania kryptowalut oraz ich kupowania i sprzedawania. Oferują często bardzo wygodny sposób do dokonywania transakcji przy użyciu kodu QR. Ważną cechą aplikacji i portfeli mobilnych jest to, że w przeciwieństwie do giełd jesteśmy posiadaczami danej waluty i mamy nad nią pełną kontrolę. Przykładem takiego portfela mobilnego funkcjonującego zarówno na systemie iOS oraz Android jest Bitcoin Wallet do przechowywania oczywiście Bitcoinów.

Ostatnim miejscem do kupna kryptowalut są bitomaty i kantory stacjonarne. Są to jedyne miejsca, w których możemy materialnie dokonać zakupu. Bitomaty przypominają bankomaty, tylko że służące do kupna bitcoinów. Poza nimi istnieją również kantory stacjonarne, ich zaletą jest to, że nie wymagają pełnej weryfikacji danych. Jedyne ograniczenie to zakres transakcji do wysokości 15 000 euro, w związku z wprowadzonymi regulacjami unijnymi o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu.