Jak działa robot do koszenia trawy?

Każda osoba posiadająca ogród musi pamiętać o okresowym koszeniu trawy. Nie jest to wymagające zajęcie, jednak brak czasu czy też spora powierzchnia trawnika sprawiają, że nie zawsze jest to wygodne. Owszem, można wynająć w tym celu pracownika, jednak generuje to dodatkowe koszty. Na szczęście powstały urządzenia, które są doskonałą pomocą. Czym jest robot do koszenia trawy i jak działa?

Robot do koszenia trawy – co to jest?

Jest to stosunkowo niewielkie urządzenie, które zgodnie z nazwą służy do koszenia trawy. Wszystko odbywa się automatycznie, a więc wystarczy uruchomić sprzęt i zająć się własnymi sprawami – robot do koszenia trawy wykona za nas całą pracę!

Jak działa robot do koszenia trawy?

Robot do koszenia trawy swoim wyglądem oraz działaniem w pewien sposób przypomina automatyczne odkurzacze, które ostatnimi czasy cieszą się szczególną popularnością. Żeby omawiane urządzenie działało poprawnie, musi posiadać wyznaczony teren działania. Warto zadbać, żeby nie znajdowały się tam żadne kamienie.

Większe przeszkody pokroju drzew czy rzeźb ogrodowych robot omija odbijając się od nich. Jednak większym problemem są kwietniki czy grządki, które mogłyby zostać przez to urządzenie zniszczone. W tym celu potrzebne jest dokładne zaprogramowanie terenu pracy sprzętu. Najczęściej używa się przewodu elektrycznego, w którym płynie prąd o niskim napięciu. Umieszcza się go na granicach trawnika (pod ziemią) oraz wokół “”wysepek” w postaci wspomnianych kwietników. Robot za pomocą czujników wykryje przewody, które będą na niego działać jak zapora.

Przewody są wymagane, ponieważ inną technologią umożliwiającą wyznaczenie stref byłby system GPS, jednak nie jest on dostatecznie dokładny. W jego przypadku granica błędu wynosi około kilkanaście centymetrów, co niestety w przypadku ogrodu może oznaczać niechciane wycięcie kwiatów lub innych uprawianych roślin.

Podczas instalacji robota do koszenia trawy wyznacza się tak zwane strefy koszenia. Tworzą się one często samodzielnie poprzez układ ogrodu – są przedzielone na przykład drogą wjazdową dla samochodu czy ścieżkami. Popularne modele pozwalają na wyznaczenie od 1 do 4 stref, choć oczywiście zdarzają się egzemplarze bardziej zaawansowane.

Zazwyczaj robot posiada swoją stację bazową, która służy jako punkt startowy, ale też ładowarka. Dzięki temu, urządzenia tego rodzaju są używane również przez osoby posiadające np. domek letniskowy, w którym przebywają jedynie okresowo – robot zadba o to, żeby trawnik zawsze był równo przystrzyżony.

Robot do koszenia trawy może pracować w różnych warunkach atmosferycznych, ponieważ w większości przypadków ma wodoodporną konstrukcję. Z drugiej strony, zazwyczaj nie pracuje podczas deszczu, wykrywa opady za pomocą specjalnych czujników i wraca do bazy. Jest to związane z faktem, że koszenie nie będzie tak wydajne. Mokra trawa jest narażona na choroby, jest także o wiele cięższa, a samo koszenie może się okazać niedostatecznie dokładne.

Co więcej, roboty można zaprogramować w taki sposób, żeby działały o określonych godzinach. To bardzo istotne, zwłaszcza dla posiadaczy systemów automatycznego podlewania ogrodowego. Ponadto nie każdy chce, żeby np. urządzenie działało po powrocie właściciela z pracy czy podczas weekendowego relaksu.

Roboty posiadają wiele systemów zabezpieczeń, które w nagłych sytuacjach powodują zatrzymanie pracy. Z drugiej strony, nie zaleca się pozostawiania dzieci bez nadzoru w ogrodzie, w którym pracuje urządzenie.

Robot do koszenia trawy – naprawdę warto!

Robot do koszenia trawy pracuje niemal codziennie, dlatego trawnik zawsze będzie równo przystrzyżony. Co więcej, będzie obcinać wyłącznie końcówki traw, dlatego zniknie konieczność usuwania skoszonego odpadu, co w przeciwnym wypadku wymaga stworzenia kompostownika lub płacenia firmie zajmującej się jej wywozem. Do tego dzięki robotowi można zaoszczędzić naprawdę sporo czasu, dlatego zakup na pewno się zwróci.