Krótko o działalności firm HR

Dzisiaj agencje zatrudnienia oferują coraz szerszy zakres usług HR. To już nie tylko rekrutacje i praca tymczasowa. Pomimo, że te usługi w dalszym ciągu mają się całkiem dobrze, często wypierane są przez inne narzędzia, bardziej dostosowane do rozwiązywania problemów pracodawców. Prawdziwym wyzwaniem jest jak najlepsze dostosowanie ścieżki rozwoju do kompetencji pracowników.

Zakres działania firm HR

Obecnie firmy HR to już nie tylko agencje pracy, ale wyspecjalizowane jednostki świadczące usługi z zakresu konsultingu HR, obsługi procesów kadrowo – płacowych, szkoleń, employer branding i zatrudnianiu cudzoziemców; to tylko nieliczne z opcji oferowanych przez firmy HR. Oprócz typowych rozwiązań dla przedsiębiorców, branża HR stara się też analizować sytuację na rynku, a ponieważ w dzisiejszym świecie wiedza jest wartością samą w sobie; informacje o rynku, procesach na nim zachodzących, a co za tym idzie umiejętność przewidzenia kierunku rozwoju mogą decydować o być albo nie być na rynku i wielu przedsiębiorców jest gotowych zapłacić za tę wiedzę.

Employer branding

Employer branding dziś traktowany jest jako kompleksowa strategia, już nie tylko wizerunkowa. Firmy HR mogą pomóc wdrożyć nowe rozwiązania i wyjść naprzeciw kandydatom. W procesach rekrutacyjnych obserwujemy nowe trendy: wideo rozmowy, odchodzenie od sztywnych rozmów rekrutacyjnych na rzecz spotkań w miejscach bardziej przyjaznych, promowanie firm w sieci, kampanie społeczne – to tylko niektóre z możliwych propozycji, które pozwolą skrócić dystans pomiędzy potencjalnym kandydatem do pracy a przyszłym pracodawcą. Firmy HR mogą służyć tez pomocą w obszarze zarządzania talentami pracowników, nie tylko w obszarze wdrożenia do pracy ale również w trakcie zatrudnienia. Coraz częściej wykorzystują one technologie informatyczne i ich możliwości w zakresie analizy danych. Dzięki nim można dostosować swoje działania do potrzeb i oczekiwań rynku, można w sposób przejrzysty nie tylko je monitorować, ale też analizować.

Kolejną bardzo popularna usługą, która jest bardzo pożądana na rynku, jest obsługa pracowników zagranicznych. Chociaż liczba pracowników z Ukrainy rośnie, to polski rynek pracy jest atrakcyjny również dla pracowników z Gruzji czy innych państw wschodnich. Firmy zajmujące się szeroko pojętym HR oferują dziś nie tylko kompleksową usługę rekrutacji, ale również wsparcie w kwestii legalizacji pobytu i zatrudnienia cudzoziemca. Ponieważ przepisy dotyczące zatrudnienia i dokumentów wymaganych do legalizacji pracy zmieniają się dosyć często, co może być znacznym utrudnieniem dla zwykłego przedsiębiorcy, wyspecjalizowane agencje pomagają uzyskać niezbędne oświadczenia i pozwolenia na pracę. Dużym ułatwieniem jest również pomoc w relokacji pracowników.

Coraz częściej firmy te pomagają również w rekrutacji pracowników wyspecjalizowanych. Dotarcie do takiego kandydata i przekonanie go do zmiany miejsca pracy i zamieszkania może się okazać zbyt dużym wyzwaniem dla zwykłego przedsiębiorcy, dzięki wyspecjalizowanym agencjom nie jest to już problem.