Rodzaje stali nierdzewnej

Cieszy się ogromną popularnością i zainteresowaniem w wielu branżach, między innymi gastronomicznej, spożywczej, budowlanej i architektonicznej. Przedmioty z niej wykonane można znaleźć również w gospodarstwie domowym, a dokładniej w kuchni. Dzięki swoim właściwościom, do których należy odporność na korozję, wysoka wytrzymałość na zarysowania i inne uszkodzenia mechaniczne, przewodzenie prądu i ciepła, a do tego łatwość w utrzymaniu czystości, stanowi jeden z najbardziej pożądanych materiałów wykorzystywanych w wielu gałęziach produkcji. Mowa tu o niczym innym, jak o lśniącej i wszechstronnej stali nierdzewnej.

Określenie stal nierdzewna dotyczy szerokiej rodziny stali jakościowych, zawierających w swoim składzie przynajmniej 11% chromu. To właśnie on zapewnia im odporność na korozję. Im więcej chromu, tym stal 1.4057 nierdzewna wykazuje większą wytrzymałość na zniszczenia chemiczne i elektrochemiczne. Chrom w reakcji z tlenem tworzy swego rodzaju tarczę ochronną, zabezpieczającą powierzchnię stali. Co ciekawe, w przypadku mechanicznego uszkodzenia produktu wykonanego ze stali nierdzewnej, chrom w kontakcie z tlenem powoduje odbudowanie tej tarczy.

Najważniejsze właściwości stali nierdzewnej

Jak już zostało wspomniane, najmocniejszą stroną stali nierdzewnej jest jej odporność na korozję. To właśnie ta właściwość wpływa na zastosowanie tego produktu w wielu sferach działalności człowieka. Wysoka zawartość chromu decyduje o tym, że wyroby ze stali nierdzewnej będą wykorzystywane w bardziej ekstremalnych warunkach, natomiast te o niższej zawartości znajdują zastosowanie, na przykład: w sztućcach, garnkach czy innych przyrządach kuchennych. Jednak odporność na korozje to nie jedyna jej cecha. Kolejnym ważnym aspektem jest zachowanie wysokiego poziomu higieny, co jest bardzo łatwe ze względu na to, iż ten materiał charakteryzuje się niewielką porowatością, więc wszelkie nieczystości można szybko i łatwo usunąć.

Jedną z bardzo ważnych zalet stali nierdzewnej, jest jej skłonność do przeróbki, a dokładniej do cięcia, spawania i wyginania, a przy tym wszystkim nie traci swoich właściwości. Te wszystkie cechy wpływają na jej szerokie zastosowanie, a tym samym ogromny wybór rodzajów stali nierdzewnej.

Gatunki stali nierdzewnej, które mogą Ci się przydać

Stal nierdzewna nie bez powodu od lat jest materiałem najczęściej wykorzystywanym w wielu branżach produkcyjnych. Jednak każdy jej rodzaj różni się między sobą i każdy z nich znajdzie zastosowanie w innej firmie, przedsiębiorstwie czy branży. Możesz spotkać nawet do 70 gatunków, a na ich różnice wpływa zawartość pierwiastków. Jednak najczęściej podawanym rozróżnieniem, są cztery podstawowe rodzaje stali nierdzewnej. Uwzględnia się tu ich mikrostrukturę, skład i własności fizyczne:

  • Stal ferrytyczna- ten rodzaj stali charakteryzuje się stosunkowo niewielką zawartością chromu, który waha się pomiędzy 11% a 18%. Dlatego materiał ten jest stosunkowo mało odporny na korozję, a przez to też na szkodliwe warunki atmosferyczne. Stal ferrytyczna znajduje swoje zastosowanie w przyborach codziennego użytku, takich jak sztućce, przybory i sprzęty kuchenne. Gatunki stali ferrytycznej, to między innymi: stal 1.4000, 1.4003, 1.4016, 1.4510.

  • Stal austenityczna- charakteryzuje się bardzo dużą odpornością na korozję. W swoim składzie zawiera 17-25% chromu, 8-25% niklu i do 7% molibdenu. Świetnie sprawdzi się w przemyśle spożywczym, chemicznym i w wielu konstrukcjach budowlanych. Gatunki stali austenitycznej, to między innymi: stal 1.4301, 1.4305, 1.4306, 1.4310, 1.4435, 1.4401.

  • Stal martenzytyczna- uznaje się ją za stal austenityczną, która schłodzona w procesie produkcji uległa zahartowaniu. W porównaniu do dwóch poprzednich rodzajów stali, jest o wiele twardsza i znacznie bardziej odporna na ścieranie. Wykorzystuje się ją do produkcji różnych rodzajów pomp. Gatunki stali martenzytycznej, to między innymi: stal 1.4057, 1.4021, 1.4006, 1,4034, 1.4122.

  • Stal Duplex – jest to stal austenityczno-ferrytyczna, co oznacza, że łączy w sobie najlepsze składniki z tych dwóch rodzajów stali. Jest łatwa w obróbce i charakteryzuje się wysoką odpornością na korozję. Można ją znaleźć w aparaturze chemicznej, rurociągach i różnych zbiornikach wodnych. Gatunki stali Duplex, to między innymi: stal 1.4000, 1.4003, 1.4016, 1.4510.