Stetoskop weterynaryjny – czym kierować się przy wyborze?

Stetoskop to jeden z najważniejszych przyrządów medycznych w pracy weterynarza. Trudno wyobrazić sobie bez niego pracę diagnostyczną lekarza weterynarii. Co ważne, weterynarze korzystać mogą z różnych rodzajów stetoskopów, jednak jego wybór nie może być przypadkowy. Narzędzie to należy dopasować do konkretnych i indywidualnych potrzeb danego specjalisty. Poza tym przy wyborze stetoskopu weterynarz musi wziąć pod uwagę rodzaj pacjentów, jacy leczeni mają być w jego gabinecie. Jakie zatem są kluczowe czynniki, które należy wziąć pod uwagę, wybierając stetoskop?

Stetoskop dla weterynarza

Jak wspomniano, stetoskop odgrywa bardzo ważną funkcję w pracy weterynarza. Dzięki niemu weterynarz ma możliwość słuchania zastawek serca oraz przepływającego przez płuca powietrza. Dodatkowo dobrze dobrany sprzęt umożliwia odsłuchanie odgłosów przepływu krwi w naczyniach krwionośnych oraz odgłosów pasażu treści jelitowej. Dzięki temu lekarz weterynarii jest w stanie przeprowadzić prawidłową i szczegółową diagnostykę. Co ważne, dostępne dziś na rynku stetoskopy weterynaryjne to naprawdę nowoczesne przyrządy medyczne. Ważne jednak, aby wyboru konkretnego modelu dokonać w sposób właściwy.

Jaki stetoskop weterynaryjny wybrać?

Na rynku dostępne są trzy rodzaje stetoskopów weterynaryjnych. Są to stetoskopy akustyczne, elektroniczne oraz położnicze. Każdy z tych rodzajów ma inne zastosowanie i wykorzystywany jest do różnych celów. Wśród tych trzech typów z pewnością najpowszechniej stosowany jest stetoskop akustyczny. Czasem model ten określany jest również jako membranowy. Co ciekawe, także same stetoskopy akustyczne podzielić można na kilka różnych rodzajów. Typ urządzenia dobierany powinien być do konkretnego przypadku klinicznego. Budowa stetoskopu akustycznego jest dość prosta – składa się on z membrany, przewodu, liry oraz oliwek. Niektóre modele stetoskopów wyposażone są również w lejek. Pozwala on na lepsze słyszenie tonów o niskiej częstotliwości.

Podział stetoskopów weterynaryjnych

Wspomniano, że stetoskopy weterynaryjne podzielić można na te akustyczne, elektryczne i położnicze. Dodatkowo wyróżnić można też internistyczne, kardiologiczne, pediatryczne oraz neonatalne. Różnią się one od siebie przede wszystkim wielkością oraz rodzajem głowicy, czyli najważniejszego elementu, z którego składa się tego typu sprzęt. Głowica w stetoskopach weterynaryjnych może być jednostronna bądź dwustronna. Porównując urządzenia pod kątem wielkości, można stwierdzić, że najmniejszy jest zdecydowanie ten nenatalny. Wykorzystywany jest on do badań nowonarodzonych zwierząt – głównie kotów, psów, ptaków czy gryzoni. Nieco większe są stetoskopy pediatryczne. Te wykorzystuje się do badania zwierząt niewielkich bądź młodych. Największe są stetoskopy kardiologiczne oraz internistyczne. Jak można się domyślić, z tych modeli korzysta się w celu wykonania badań diagnostycznych u dorosłych i dużych zwierząt.

Jakość stetoskopu weterynaryjnego

Wybierając stetoskop weterynaryjny, uwagę zwrócić należy nie tylko na jego przeznaczenie, ale również na jakość wykonania i jego trwałość. Pamiętać bowiem trzeba, że zwierzęta czasem nie chcą współpracować z lekarzem podczas przeprowadzania badań. Oznacza to, że zawsze istnieje ryzyko uszkodzenia stetoskopu. Ważne jest zatem, aby był on wykonany z trwałych materiałów. Dlatego to nie cena powinna być głównym kryterium wyboru, lecz jakość wykonania. Niskiej jakości stetoskop nie tylko może zostać łatwo uszkodzony. To także ryzyko tego, że wykonywany za jego pomocą odsłuch nie będzie tak precyzyjny, jak powinien być.

Wybór stetoskopów weterynaryjnych jest bardzo szeroki. Decydując się na konkretny model, kierować trzeba się głównie trzema kryteriami. Po pierwsze: indywidualne potrzeby i preferencje weterynarza. Po drugie: przeznaczenie stetoskopu. I po trzecie: jakość stetoskopu. Kierując się tymi czynnikami, można być pewnym, że wybierze się takie narzędzie, które z pewnością sprawdzi się w codziennej pracy.