Dlaczego warto skorzystać z usług psiego behawiorysty?
Wielu właścicieli czworonogów decyduje się na zasięgnięcie porady specjalisty dopiero wtedy, kiedy niepożądane zachowania psa wyraźnie dają się we znaki. Czy to nie jest za późno? Odpowiedź brzmi: nigdy nie jest za późno na naukę. Wbrew obiegowej opinii nawet starsze psy potrafią się czegoś nauczyć i zmienić swoje nawyki. Wizytę u psiego behawiorysty szczególnie zaleca się właścicielom pupili, u których można zaobserwować:
- nadmierną wokalizację (częste szczekanie),
- agresywne zachowanie,
- dużą lękliwość,
- intensywne wylizywanie łap, wygryzanie sierści,
- problemy socjalizacyjne,
- załatwianie potrzeb fizjologicznych w niewłaściwych miejscach.
Na spotkanie ze specjalistą warto udać się też po wzięciu psa ze schroniska, przy pojawieniu się nowego czworonoga w domu lub jeśli chcesz pozbyć się niepożądanych nawyków podopiecznego.
Psi behawiorysta w Gdańsku
Osoba do zadań specjalnych, która przyjdzie Ci z pomocą to właśnie psi behawiorysta. Gdańsk obfituje w oferty fachowców chętnych do pracy z psem. Jak zatem wybrać właściwą osobę? Unikaj ogłoszeń, w których nie jest napisane, jaką metodę pracy preferuje dany behawiorysta. Odrzucaj oferty, w których nie są doprecyzowane kompetencje lub dotychczasowe osiągnięcia. Behawioryści „samouki” mogą wyrządzić więcej szkody niż pożytku zarówno zwierzętom, jak i ich właścicielom. Dobry specjalista może pochwalić się nie tylko dyplomem z zakresu tresury czworonogów, ale również wiedzą w obszarze zoopsychologii. W Gdańsku nie brakuje kompetentnych psich behawiorystów. A skoro wiesz już, jak ich znaleźć, zastanów się nad formą spotkań.
Trenerzy wychodzą naprzeciw oczekiwaniom czworonogich klientów i ich opiekunów. Spotkania można wpleść w harmonogram tygodnia lub swobodnie zaplanować je w weekendy. W zależności od tego, z jakim mierzysz się problemem, zastanów się dobrze nad miejscem. Jeżeli pies szczeka w domu, gdy słyszy dźwięk dzwonka lub wykazuje zachowania nadpobudliwe w mieszkaniu, jaki jest sens zabierania go do gabinetu behawiorysty? A jeżeli problemem jest, że pupil ciągnie na smyczy bądź przeciwnie – zapiera się i nie chce dalej iść? Wtedy najlepiej umówić się ze specjalistą na spacer, aby mógł zaobserwować przyczyny takiego zachowania w środowisku jego występowania.
Decydując się na poradę psiego behawiorysty w Gdańsku, musisz pamiętać, że jedna wizyta nie załatwi problemu. Zastanów się, ile w pupilu budował się nawyk, jak długo złe zachowania były tolerowane? Bardzo często jest tak, że opiekun nie ma odpowiedniej wiedzy w zakresie komunikacji z psem. Źle odczytuje sygnały, jakie wysyła futrzak i często powoduje wzmacnianie złych zachowań. Pracę nad ich poprawą należy zacząć od właściciela. Pies jest podopiecznym, istotą w pełni zależną od człowieka. Buduj z nim dobre, świadome relacje, opierające się na wzajemnym zaufaniu. Wykazuj więcej zrozumienia dla charakteru rasy posiadanego przez Ciebie czworonoga i staraj się zaspokajać jego naturalne potrzeby. A przede wszystkim uzbrój się cierpliwość – na zmiany potrzeba czasu oraz sporo włożonej pracy.