Jak polubić bieganie? Najskuteczniejsze sposoby
Aktywność fizyczna to doskonały sposób na utrzymanie prawidłowej sylwetki, ale nie tylko. Uprawianie sportu ma korzystny wpływ na zdrowie i samopoczucie. Bieganie to wysiłek, który nie wymaga dużych nakładów finansów, a jedynie odrobiny chęci oraz czasu. Czy można je polubić? Jak się przygotować i czy są jakieś przeciwwskazania do uprawiania tego rodzaju aktywności?
Jak polubić bieganie? Początki
Wśród wielu osób bardzo popularne jest szukanie wymówek, aby w ogóle nie uprawiać sportu. Najczęściej narzekają na brak czasu lub wysoki koszt karnetów na siłownię. Niemniej popularne jest stwierdzenie „nie lubię biegać”. Z reguły posługują się nim ci, którzy wcześniej nawet nie spróbowali. Przecież początkowo nie chodzi o to, aby wziąć udział w maratonie, a jedynie sprawdzić, czy ta aktywność fizyczna będzie przynosić satysfakcję.
Czy można polubić bieganie? Oczywiście, że tak. Jednak najpierw należy się do niego przygotować. Bardzo ważnym czynnikiem jest odpowiedni dobór butów. Amatorzy nie zdają sobie sprawy, że źle dopasowane lub nieprzeznaczone do biegania obuwie to prosta droga do kontuzji lub urazów. Buty muszą mieć podeszwę, która nie będzie się ślizgać bez względu na to, na jakich powierzchniach zdecydujesz się trenować. Takie samo znaczenie ma materiał wykonania – powinien dobrze przepuszczać powietrze. Znacznie lepiej sprawdzają się buty wiązane, sięgające do kostki. Dzięki temu stopa będzie stabilna, a bieganie bezpieczne.
Co prawda, zaczynając przygodę ze sportem, można ćwiczyć w zwykłych bawełnianych ubraniach, ale warto zainwestować w specjalne. Są to tak naprawdę jedyne koszty związane z bieganiem. I wcale nie trzeba przeznaczać na zakupy dużych sum – rynek odzieży sportowej obfituje w atrakcyjne cenowo, a zarazem skuteczne rozwiązania.
Później wystarczy pozytywna energia oraz chęci do działania i można rozpocząć bieganie. Pierwsze treningi powinny być spokojne oraz stosunkowo krótkie. Dopiero wtedy, gdy organizm przystosuje się do nowej sytuacji, można zwiększyć tempo lub dystans. Przed i po ćwiczeniach należy pamiętać o rozgrzewce, ponieważ w innym wypadku pojawią się tzw. zakwasy, czyli opóźniona bolesność mięśniowa mięśni szkieletowych.
Czy można polubić bieganie?
Bieganie to aktywność fizyczna, która wymaga systematyczności i zaangażowania. W przypadku częstych rezygnacji z błahych powodów (czyli takich, które nie wiążą się z żadnymi ważnymi sytuacjami) bardzo szybko pojawi się zniechęcenie i tym sposobem cały dotychczasowy wysiłek pójdzie na marne. Na efekty każdej aktywności trzeba poczekać, nic nie stanie się od razu – niezależnie od tego, czy dana osoba biega dla zdrowia czy też chęci zgubienia zbędnych kilogramów.
Należy też zaznaczyć, że każdy, kto zmaga się z nadwagą lub otyłością, nie powinien biegać, ponieważ jest to zbyt duże obciążenie dla stawów. Najpierw więc trzeba zredukować masę ciała przez zmianę diety lub inne, lżejsze aktywności. Jeżeli dana osoba wie, że gdy waga się zmniejszy, to będzie chciała biegać, to można się do tego przygotować, zaczynając od energicznego marszu.
Ponadto bieganie wcale nie musi być jednoznaczne ze spędzaniem czasu w pojedynkę. Być może ktoś z bliskich również chciałby spróbować tej aktywności. Razem jest przecież raźniej. Dobrym towarzyszem może być też muzyka.
Kiedy bieganie stanie się codziennością, to warto posunąć się o kolejny krok. Imprezy biegowe to doskonała metoda na sprawdzenie swoich możliwości i wzięcie udziału w zdrowej rywalizacji. Poza tym takie spotkania często organizowane są przez sponsorów, a dochody przeznacza się na szczytny cel. Należy pamiętać, że w trakcie wyścigu to nie miejsce ma największe znaczenie, ale sam udział i dobiegnięcie do mety. Dzięki temu biegacz może udowodnić samemu sobie oraz innym, że udało mu się pokonać własne słabości. Nie da się niczego osiągnąć bez włożenia wysiłku i pracy. Jest to możliwe jedynie wtedy, gdy zaangażowanie wraz z motywacją górują nad opornością czy lenistwem.