Jak wypożyczyć samochód? Jakie wymogi trzeba spełnić, aby wynająć auto?

samochód

Proces wynajęcia samochodu trwa krótko pod warunkiem spełnienia kilku wymogów. Przed wizytą w wypożyczalni warto o nich wiedzieć, co pozwoli zaoszczędzić czas pracownikom firmy, jak i kierowcy, który będzie mógł o wiele szybciej cieszyć się nowym pojazdem.

Jak wynająć auto?

Kierowcy powinni pamiętać, że nie warto korzystać z usług pierwszej lepszej firmy. Porównanie ofert jest kluczowe dla uzyskania pożądanej ceny za wypożyczenie auta czy wybór spośród szerokiej floty pojazdów. Decydując się na wynajem samochodu, trzeba wziąć pod uwagę własną wygodę. Wpłynie na nią między innymi miejsce, z którego możliwy będzie odbiór auta. Niektóre z firm wymagają, by kierowca sam udał się na miejsce postoju pojazdu i uzyskał kluczyki. Inne proponują wygodniejszą opcję polegającą do podstawieniu go pod wyznaczony adres. Warto zwrócić na to uwagę.

Zastanawiając się, jak wypożyczyć samochód, trzeba także pamiętać o odpowiednio wczesnej rezerwacji. Wpłynie to na dwie kwestie związane z wynajmem. Pierwszą z nich jest szerszy wybór spośród dostępnej floty. Im wcześniej dokonana rezerwacja, tym większa szansa na dostępność pojazdu w wybranej klasie i o określonej marce. Drugą kwestię stanowi cena, która w przypadku wcześniejszej rezerwacji zwykle obniżona jest za sprawą rabatów czy promocji. Kierowcy koniecznie powinni sprawdzić także kwestie związane z uzupełnianiem paliwa. Zwykle stan baku musi być niezmieniony podczas oddania pojazdu, co oznacza konieczność tankowania na stacji benzynowej.

Wynajem samochodu – dokumenty

Wypożyczalnie samochodów posiadają regulaminy, do których muszą dostosować się kierowcy. Zapisy mają chronić firmy wynajmujące auta przed ewentualnymi szkodami, jakie mogą być spowodowane podczas prowadzenia pojazdu przez niedoświadczone osoby. Z tego powodu wiele przedsiębiorstw wprowadza w regulaminach ograniczenia wiekowe. Z usług wypożyczalni samochodów w Szczecinie i w innych rejonach Polski mogą skorzystać osoby pełnoletnie, zwykle po ukończeniu 21 roku życia. W ten sposób zwiększa się prawdopodobieństwo posiadania przez kierowcę odpowiedniego doświadczenia w prowadzeniu samochodów.

Limity wiekowe są zróżnicowane i zależą do indywidualnych regulaminów firm. Zdarza się, że ograniczenia nie istnieją wcale, jednak wówczas klientom proponowane są tańsze samochody bądź stawiane dodatkowe warunki zawarcia umowy. Część wypożyczalni oprócz dolnej granicy wiekowej kierowcy stosuje także górny limit – najczęściej jest to 70 rok życia. Bez względu na wiek kierowcy, podczas wynajmu samochodu wymaga się udokumentowania swojego doświadczenia w prowadzeniu aut wynoszącego przynajmniej rok.

Czego jeszcze wymagają firmy wynajmujące pojazdy?

Warto wiedzieć, jakie dokumenty do wypożyczenia samochodu będą potrzebne poza prawem jazdy i potwierdzeniem stażu za kółkiem. Kierowcy powinni mieć pod ręką dowód tożsamości, a jeśli wynajem dotyczy pojazdu dostawczego, także uprawnienia pozwalające na prowadzenie tego typu auta. Niektóre z wypożyczalni wymagają od klientów wniesienia depozytu za wynajem bądź zarejestrowania karty kredytowej, na której zablokowana zostanie kaucja za usługę. Warto się także pochylić nad wykupieniem dodatkowego ubezpieczenia w wypożyczalni. Zwykle samochód objęty jest podstawową polisą, a wynajmujący ponosi odpowiedzialność za szkody wyrządzone w razie kradzieży lub wypadku. Trzeba zwrócić więc uwagę na zakres ubezpieczenia i w razie konieczności poszerzyć go na wypadek innych nieprzewidzianych zdarzeń.

Przed wypożyczeniem samochodu dobrze porównać oferty kilku firm. Trzeba nastawić się także na warunki, które spełnić muszą kierowcy chcący skorzystać z usługi. Oprócz prawa jazdy i posiadania dokumentu tożsamości niekiedy trzeba także wykazać się odpowiednio długim stażem za kierownicą czy wykupić dodatkowe ubezpieczenie. Znajomość warunków stawianych przez wypożyczalnie ułatwia korzystanie z usługi. Mając przy sobie niezbędne dokumenty, wynajem samochodu będzie bezproblemowy, a procedura wypożyczenia auta skróci się do minimum.