Na co wpływa picie siemienia lnianego?

len

Siemię lniane to nasiona lnu pospolitego, które stanowią źródło wielu znaczących wartościowych odżywczych, tj. żelazo, cynk, magnez, kwas foliowy, czy witaminy z grupy B. Produkt ten można z łatwością dostać w większości sklepów i marketów z produktami spożywczymi. Wiele osób nie zdaje sobie jednak sprawy, jakie korzyści zdrowotne może przynieść regularne picie siemienia lnianego. Jak wprowadzić je do swojej codziennej rutyny, aby kompleksowo zadbać o swoje zdrowie?

Co daje codzienne picie siemienia lnianego?

Siemię lniane zawiera w sobie dużą ilość błonnika, który reguluje pracę układu pokarmowego. Pozytywnie wpływa na trawienie i zapewnia poczucie sytości. Nasiona lnu bogate są również w wiele innych, substancji odżywczych. Zawarte w ich składzie kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6 obniżają poziom cholesterolu i redukują ryzyko zachorowania na choroby nowotworowe. Sposób żywienia wśród Polek i Polaków często opiera się na zaspokajaniu poczucia głodu. Wiele osób nie dostarcza jednak wystarczającej ilości substancji odżywczych, które mają ogromne znaczenie dla zdrowia każdego człowieka. Dlatego codziennie picie siemienia lnianego jest doskonałym sposobem na zaspokojenie fundamentalnych potrzeb naszego organizmu.

Kiedy pić siemię lniane – rano czy wieczorem?

Siemię lniane można pić zarówno rano, jak i wieczorem. Wprowadzenie czynności picia siemienia lnianego do swojej porannej rutyny korzystnie wpłynie na układ trawienny. Zawarty w siemieniu błonnik pęcznieje w żołądku, co zapewnia poczucie sytości przez długi okres czasu. Jest to doskonałe rozwiązanie dla osób będących na diecie redukcyjnej, ponieważ brak chęci podjadania warunkuje szybsze efekty i zdrowsze podejście do tematu odchudzania. Picie siemienia lnianego wieczorem również przynosi pozytywne korzyści zdrowotne. Jest to korzystna opcja szczególnie dla osób, które mają problemy z zaparciami po całym dniu spożywania posiłków. Wypicie nasion lnu przed kolacją powstrzyma przed zjedzeniem zbyt dużej porcji, co pozytywnie wpływa na proces regeneracji organizmu w trakcie snu.

Jak długo pić siemię lniane?

Siemię lniane może stanowić stały element w codziennym planie żywieniowym. Należy jednak pamiętać, że duża podaż błonnika w składzie nasion wiąże się z absorpcją dużej ilości wody z organizmu. Przy piciu siemienia lnianego niezwykle istotne jest nawadnianie organizmu. W przeciwnym wypadku zamiast zadowalających efektów zdrowotnych, może dojść do odwodnienia i ogólnego pogorszenia samopoczucia. Odpowiednia ilość siemienia lnianego w ciągu dnia to ok. 5-15g. Jest to jednak kwestia indywidualna i zależna od masy ciała, wieku, płci, wzrostu oraz poziomu aktywności fizycznej. Dobrym rozwiązaniem jest rozpoczęcie od małych dawek, stałe obserwowanie organizmu i w razie potrzeby – stopniowe zwiększanie dziennej dawki. Badania wykazują, że pierwsze efekty zauważalne są już po pierwszych 6 tygodniach stosowania. Warto więc zadbać o swoje zdrowie i wprowadzić siemię lniane do swojej rutyny żywieniowej.