Przedwczesny wytrysk – przyczyny, leczenie, zapobieganie

wytrysk

Przedwczesny wytrysk jest jedną z dysfunkcji seksualnych, które stanowią wstydliwy problem dla wielu mężczyzn. Większość panów borykających się z tym problemem, rozwiązania swoich problemów szuka za pośrednictwem stron internetowych, rzadko udając się do farmaceuty czy lekarza. Warto jednak wiedzieć, że problem przedwczesnego wytrysku dotyka coraz większą liczbę mężczyzn, ale istnieją sposoby, dzięki którym można uporać się z kłopotem.

Czym jest i jakie są rodzaje przedwczesnego wytrysku?

Przedwczesny wytrysk stanowi jedną z dysfunkcji o podłożu seksualnym, która wiąże się ze zbyt szybką ejakulacją w stosunku do momentu, w którym powinna ona nastąpić (czyli momentu, w którym chce tego mężczyzna). Prowadzi ona z reguły do braku przeżycia satysfakcjonującego stosunku seksualnego, który jednocześnie uniemożliwia dalszą penetrację partnerki. Sama dysfunkcja została także ujęta na liście Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych. Jest ona określana jako brak zdolności do opóźnienia przez mężczyznę ejakulacji i jako jednostka chorobowa jest klasyfikowana wówczas, gdy prowadzi ona do poczucia frustracji oraz niezadowolenia mężczyzny, a także często jego seksualnej partnerki.

Na tle medycznym wyróżnia się kilka rodzajów przedwczesnego wytrysku, do których należą:

– wytrysk wczesny,

– wytrysk przedwczesny,

– wytrysk zbyt przedwczesny.

Pierwszy z nich ma miejsce tuż po rozpoczęciu stosunku, może nastąpić także po krótkim stosunku seksualnym i prowadzi do braku możliwości zaspokojenia seksualnego swojej partnerki. Drugi z nich, czyli wytrysk przedwczesny, występuje najczęściej przed samym rozpoczęciem penetracji partnerki lub tuż na jej początku. Ostatnim z rodzajów przedwczesnego wytrysku, jest wytrysk zbyt przedwczesny, który ma miejsce na samym początku pieszczot lub jeszcze przed ich wystąpieniem.

Przedwczesny wytrysk – przyczyny

Wielu mężczyzn borykających się z tym problemem zastanawia się, jak wyeliminować przedwczesny wytrysk, warto jednak znać także jego przyczyny. Zjawisko przedwczesnego wytrysku może mieć wiele przyczyn, zarówno ze strony somatycznej, jak i psychologicznej. Najczęściej nie ma jednego określonego powodu problemu z przedwczesnym wytryskiem, a na jego występowanie składa się kilka występujących jednocześnie czynników.  

Są to najczęściej czynniki somatyczne do których zaliczyć należy takie choroby i schorzenia, jak cukrzyca, nadciśnienie, nadczynność tarczycy czy choroby układu moczowo-płciowego. Nie bez znaczenia ma także siedzący tryb życia, brak aktywności fizycznej, spożywanie alkoholu, palenie papierosów oraz niezdrowa, bogata w przetworzone produkty dieta. Do innych czynników zalicza się także te o podłożu neurobiologicznym i dotyczą one często aktywności układu nerwowego, zwłaszcza serotoniny. Częstym powodem zaburzeń związanych z przedwczesnym wytryskiem są także czynniki psychogenne, powiązane z nadmiernym stresem, depresją, nerwicą oraz różnorodnymi problemami na tle seksualnym.

Przedwczesny wytrysk – leczenie

W przypadku wystąpienia problemów z wytryskiem, warto udać się do specjalisty w celu postawienia dokładnej diagnozy oraz w razie konieczności rozpoczęcia odpowiedniego leczenia. Pierwszym specjalistą może być także lekarz pierwszego kontaktu, warto odwiedzić także seksuologia oraz urologa. W przypadku zaburzeń na tle psychogennym (warto wiedzieć, że często przyczyną problemów może być nerwica, depresja czy nadmierny stres), lekarz zastosuje odpowiedniego rodzaju antydepresanty. W tym celu dobrze sprawdzają się tzw. SSRI czyli leki z grupy inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny. W przypadku zaburzeń na tle somatycznym, wizyta u urologa powinna rozwiązać niepokojący problem. Warto także skorzystać z konsultacji seksuologa.

Sposoby na przedwczesny wytrysk

Istnieje szereg ćwiczeń, które mają na celu opóźnienie wytrysku. Podczas penetracji powinno się unikać gwałtownych oraz zbyt szybkich ruchów. Dobrym rozwiązaniem jest także wycofywanie penisa z partnerki w chwili, gdy mężczyzna odczuwa zbliżający się wytrysk. Warto także zastosować masaż punktu zlokalizowanego w okolicach nerwu kulszowego, który powinien trwać do około pięciu minut.

Skuteczne rozwiązanie na opóźnienie wytrysku stanowi także spray na erekcję u mężczyzn oraz maści zawierające w swoim składzie prylokainę czy lidokainę. Jednym z nich jest Erect Power 50ml, potężny spray na erekcję u mężczyzn, który przyczynia się do odbywania pełnych oraz satysfakcjonujących stosunków seksualnych. Jego zadaniem jest wzmocnienie i wydłużenie erekcji, dzięki czemu jednocześnie zostaje zahamowana przedwczesna ejakulacja.