Jak przygotować się do rozmowy rekrutacyjnej?

Chociaż firmy HR ogłosiły już obecne czasy, erą pracowników i momentem odwrócenia ról, gdzie to kandydat do pracy jest stroną dyktującą warunki to jednak w dalszym ciągu pracodawca zaprasza na rozmowę kwalifikacyjną i warto się do niej dobrze przygotować aby przekonać przyszłego szefa, że jest to praca idealna dla nas.

Wizerunek firmy

Wysyłając cv do danej firmy oczywiście wiemy czym ona się zajmuje i jakie stanowisko mielibyśmy tam zajmować. Jednak rzeczywistość jest taka, że wysyłając wiele cv i aplikując do wielu firmy z czasem zapominamy. Konieczne jest więc odświeżenie sobie informacji na temat danej firmy. Sprawdzenie czym ona się zajmuje, czy ma misję, przeanalizowanie jej strony internetowej. To wszystko pozwoli nam bez stresu odpowiedzieć na jedno z najczęstszych pytań rekruterów to znaczy: dlaczego chce Pan/Pani pracować w naszej firmie. To z pozoru proste pytanie, od razu sprawdza czy rzetelnie przygotowaliśmy się do rozmowy o pracę i czy traktujemy ją z należytą powagą.

Moje cele

Kolejnym częstym pytaniem jest: gdzie widzisz siebie za dziesięć lat? Oczywiście w domyśle jest „gdzie widzisz siebie w strukturach naszej firmy za dziesięć lat” i tak należy potraktować to pytanie. Warto więc znać, schemat organizacyjny firmy, możliwości rozwoju.

Kompetencje

Dobrym pomysłem jest też przygotowanie sobie kilku słów o sobie. Przeanalizowanie swoich mocnych i słabych stron. Pamiętajmy- na rozmowie rekrutacyjnej mamy przekonać przyszłego pracodawcę do zatrudnienia właśnie nas, nie ma wiec sensu wymieniania swoich wielkich wad i użalania się nad sobą. Należy skupić się na dobrych cechach, które są też przydatne na danym stanowisku.

Ubiór

Podobno ludzie podświadomie oceniają innych w ciągu pierwszych pięciu sekund. Sprawmy więc aby te pierwsze pięć sekund było pozytywne. Czyste, wyprasowane i schludne ubranie będzie najlepszą wizytówką. Nie ma obowiązku przychodzenia na rozmowy kwalifikacyjne w garniturze. Jednak strój powinien być adekwatny do stanowiska na które aplikowaliśmy. Jeśli chcemy pracować w korporacji gdzie obowiązuje dress code, dostosujmy się do niego już na tym etapie. Jeśli aplikujemy do pracy gdzie obowiązuje bardziej nieformalny strój, spokojnie możemy ubrać jeansy, jednak w przypadku mężczyzn koszula zawsze będzie dobrym i trafionym wyborem, natomiast w przypadku kobiet elegancka bluzka.