Co to jest i do czego służy JPK?

vat

Co to jest JPK? To skrót od — Jednolity Plik Kontrolny — czyli ujednolicony zbiór danych, generowany przez systemy informatyczne, wspomagający rozliczanie rozliczeń podatku od towarów i usług (VAT) przez przedsiębiorców. JPK ma szczególne znaczenie w przypadku tzw. cross-checkingu, który polega na jednoczesnej kontroli przedsiębiorców i ich kontrahentów. Departament Skarbu przygotował strukturę logiczną w formacie XML (Extensible Markup Language), która zawiera pozycje dotyczące operacji gospodarki dla konkretnego podatnika w danym miesiącu. Poprawny plik JPK będzie zawierał wszystkie wymagane dane według wzoru Ministerstwa Finansów.

Jak działa JPK?

Jeśli zastanawiasz się co to jednolity plik kontrolny i jak on w zasadzie działa — to odpowiednio przygotowany zestaw danych. Jest generowany bezpośrednio przez oprogramowanie księgowe firmy. Ponadto ma stałą strukturę i jest zapisywany w formacie XML. Dzięki temu właściwe organy mogą je łatwo przeglądać i analizować. JPK zawiera informacje o operacjach gospodarczych przeprowadzonych w poprzednim miesiącu. Powstałe dokumenty skrócą czas kontroli podatkowych, pozwalając przedsiębiorcom na ograniczenie kosztów.

Po co wprowadzono JPK?

Zgodnie z założeniem Ministerstwa Finansów, JPK ma uprościć i skrócić kontrole podatkowe dla przedsiębiorców, uzyskać lepszy wgląd w transakcje oraz utrudnić oszustwa podatkowe. Dzięki JPK można w łatwy sposób dokonać tzw. kontroli krzyżowej kilku przedsiębiorców jednocześnie, bez konieczności wizyty inspektora w firmie i ręcznego sprawdzania dokumentów księgowych.

Jaka jest struktura JPK?

Zgodnie z art. Ordynacja podatkowa 193a § 2 „Jednolity dokument kontrolny ma logiczną strukturę w postaci elektronicznych ksiąg podatkowych i dowodów księgowych”. Można go podzielić na JPK_VAT, który wysyła deklaracje co miesiąc oraz inne JPK, które są wysyłane na zlecenie organów podatkowych, którymi są:

Księga rachunkowa — JPK_KR, wyciąg bankowy — JPK_WB, repozytorium — JPK_MAG, faktura VAT — JPK_FA, faktura VAT RR — JPK_FA_RR, podatkowa Księga Przychodów i Rozchodów (KPiR) — JPK_PKPIR, ewidencja zarobków (wypłata jednorazowa) — JPK_EWP.

Każdy plik JPK składa się z trzech sekcji:

  1. Nagłówki — To wszystkie informacje służące do identyfikacji podmiotu, związane z JPK oraz samym podmiotem kontrolowanym.
  2. Istotność — wszelkie informacje związane ze zdarzeniami gospodarczymi i podlegające obowiązującej strukturze JPK.
  3. Sumy kontrolne — są to sumy kontrolne, które sprawdzają, czy zawarte w nich informacje zostały poprawnie odczytane.

Co zawiera JPK_VAT?

Plik JPK_VAT przekazywany jest co miesiąc do organu kontrolnego w postaci pliku xml zawierającego szczegółowe informacje o wszystkich transakcjach zakupu i sprzedaży przez czynnych podatników VAT, które są ujęte w Ewidencji Zakupów i Sprzedaży VAT. Informacje zawarte w JPK_VAT to: kwoty transakcji rozszerzając szczegółowe dane o kontrahentach, danych produktów i usług, a także dokładną datę wystawienia/odbioru dokumentów, datę kupna/sprzedaży, przedmiot i cel transakcji, stawki podatkowe – 0%, 5%, 8%, 23%, bez cła; szczegółowe informacje o transakcjach wewnątrzwspólnotowych, imporcie i eksporcie, na podstawie których Urząd może na bieżąco weryfikować prawidłowość zgłaszania i rozliczania transakcji zagranicznych przez podatników; informacje o odwrotnym obciążeniu; dane o powstaniu zobowiązania podatkowego (tj. czy sprzedaż została zgłoszona w okresie, w którym powstał obowiązek podatkowy).

Jak wysłać JPK?

Strukturę JPK_VAT w formie elektronicznej należy przesłać do Ministerstwa Finansów. Stamtąd dane przekazywane są do właściwego urzędu skarbowego. Służy do tego specjalna platforma z podpisem elektronicznym weryfikująca jego autentyczność oraz profil zaufany ePUAP. Po prawidłowym wysłaniu można pobrać oficjalne potwierdzenie odbioru. Jest to dowód na to, że przedsiębiorca rzeczywiście wysłał JPK. Na portalu podatkowym możesz zarejestrować konto podatnika za pomocą profilu zaufanego. Po weryfikacji ePUAP zapewnia bezpośredni kanał komunikacji elektronicznej oraz umożliwia składanie deklaracji i dokumentów JPK. Więcej pod adresem: https://inlogica.com/produkty-i-uslugi/jpk/.