Na co zwrócić uwagę przy zakupie nieruchomości?

dom

Zakup nieruchomości to ogromny wydatek, dlatego warto dobrze go przemyśleć. Dotyczy to szczególnie mieszkań kupowanych na kredyt, które przecież są zobowiązaniem na długie dekady. Nietrafiona decyzja może znacząco obniżyć komfort życia. Tylko skąd wiedzieć, że wybrany apartament lub dom faktycznie są warte swojej ceny? Wyjaśniamy, na co zwrócić uwagę przy kupnie nieruchomości i jakie czynniki wpływają na jej cenę.

Nieruchomość – na co zwrócić uwagę?

W przypadku nieruchomości liczy się nie tylko jej wnętrze, ale też otoczenie. Oczywiście poszczególne czynniki różnią się w zależności od wymagań stawianych przez kupującego. Przykładowo dostęp do wysokiej jakości transportu publicznego może mieć mniejsze znaczenie dla małżeństwa, które dysponuje dwoma samochodami. Warto przy tym pamiętać, że każda nieruchomość ma zalety i wady. To stwierdzenie jest rzecz jasna truizmem, ale w niektórych przypadkach wybrane mieszkanie może posiadać szereg ważnych zalet i wad. Należy wówczas rozważyć, które z nich są ważniejsze. W końcu niektóre minusy są jedynie uciążliwościami mającymi ograniczony komfort na poziom życia. Na co zwrócić uwagę przy zakupie nieruchomości w kontekście jej cech?

Najważniejsze cechy nieruchomości

Niezależnie od tego, czym mówimy o mieszkaniu, apartamentach czy domach jednorodzinnych, kluczowy jest rozmiar powierzchni mieszkalnej oraz użytkowej, a także ewentualnego ogródka czy piwnicy. Im większa nieruchomość, tym wyższa cena – warto o tym pamiętać i wybrać taki metraż, który okaże się wystarczający co najmniej przez najbliższą dekadę. Przykładowo planując zwiększenie rodziny, warto uwzględnić dodatkowe dziecko lub dzieci i wybrać na zaś odpowiednio duże mieszkanie, bo później może być problem z jego zmianą. Ważny jest nie tylko rozmiar nieruchomości, ale też jej jakość. Nie ma co się oszukiwać – nowoczesne budynki są dużo lepsze od starych bloków. Ich sieć elektryczna i internetowa jest nowsza, a więc mniej podatna na awarie, a rozkład wnętrz bardziej dostosowany do potrzeb współczesności. Dużą popularnością cieszą się ekoapartamenty: https://moeko.pl/eko-apartamenty/. To nowoczesne rozwiązanie, które łączy ekologię, zieleń i odnawialne źródła energii, przez co idealnie nadaje się dla osób dbających o klimat.

Otoczenie nieruchomości też jest ważne

Warto też zwrócić uwagę na otoczenie nieruchomości, bo ono też jest ważne – czasami nawet dużo istotniejsze, od niej samej. Ma ono ogromny wpływ na ceny. Przykładowo mieszkania w Warszawie położone w pobliżu stacji metra są warte o wiele więcej od tych, które nie mają bezpośredniego dostępu do kolei podziemnej. To jedynie przykład, ale czynników mających wpływ na cenę, ale też komfort życia jest wiele. Jest to m.in. dostęp do dobrej jakości transportu publicznego, bliskość do centrum miasta oraz ważnych usług takich jak sklepy, szkoły, przychodnie czy centra kultury. Obecnie ogromne znaczenie ma też kwestia zieleni – lubimy odpoczywać na łonie natury i doceniamy, gdy w pobliżu mieszkania lub domu znajdują się duże tereny zielone, które zapewniają świeże powietrze oraz znacząco zmniejszają hałas. Otoczenie może też mieć negatywny wpływ na cenę nieruchomości. Przykładowo apartamentowce położone obok dróg szybkiego ruchu lub np. ruchliwych szpitali będą tańsze, ze względu na zanieczyszczenie dźwiękiem i spalinami.

Zakup nieruchomości to decyzja na długie lata

Wiemy już, na co zwrócić uwagę przy kupnie nieruchomości. Ale jak sprawić, by faktycznie był to wybór, z którego będziemy zadowoleni za kilkanaście lat? Po pierwsze, należy dokładnie przemyśleć naszą decyzję. W większości przypadków czas nie ma aż takiego znaczenia i można spokojnie dać sobie tydzień lub nawet miesiąc namysłu. Po drugie, warto dokładnie przejrzeć różne oferty w wybranej okolicy i porównać je ze sobą zarówno pod kątem cen, jak i lokalizacji oraz jakości samego lokalu. Po trzecie, dobrym pomysłem jest stworzenie planu urządzenia lokalu jeszcze przed jego zakupem. Pozwoli to oszacować dodatkowe koszty niewliczone w cenę zakupu.