Czym są siłowniki do mebli?

Tworzenie czy też modernizacja mebli to bardzo ciekawe, ale jednocześnie wymagające zajęcie. Często potrzebne jest korzystanie z dodatkowych akcesoriów, które zwiększą komfort użytkowania produktu finalnego lub jego ergonomię i niewątpliwie jednym z nich są siłowniki do mebli. Czym są, dlaczego stały się tak popularne i dlaczego warto je wybrać? Zapraszamy do lektury.

Dobry mebel to taki, który dobrze się prezentuje w danym wnętrzu, jest wytrzymały i zapewnia długie lata komfortowego użytkowania. Jednak przede wszystkim musi być użyteczny, a także wygodny w użyciu. Dlatego wykorzystuje się różnego rodzaju akcesoria, które świetnie wpływają na ergonomię mebla. Chodzi na przykład o hamulce do szuflad i szafek, specjalne szyny umożliwiające wysunięcie szuflady na większą odległość oraz wspomniane w niniejszym tekście siłowniki do mebli.

Siłowniki do mebli – co to jest?

Siłowniki do mebli to niewielkie akcesorium wykorzystywane do otwierania i zamykania drzwiczek, najczęściej w szafkach z klapą podnoszoną do góry. Dzięki tym akcesoriom nie ma konieczności ciągłego przytrzymywania podniesionego elementu, ponieważ właśnie tym “zajmie się” siłownik. Wykorzystuje się go przede wszystkim w produkcji mebli kuchennych, jednak spotyka się je także w meblach biurowych czy łazienkowych. Siłownik, często określany także mianem podnośnika, może być mechaniczny lub gazowy.

Jak działają siłowniki do mebli?

Aby zrozumieć sposób działania siłowników do mebli, należy poznać ich budowę. Modele mechaniczne składają się z dwóch ramion i elementu blokującego. Dzięki temu po podniesieniu, klapa szafki nie spadnie. Posiadają często przełącznik trybu pracy, dzięki czemu mogą podtrzymywać np. drzwiczki barku stanowiące stolik (pracując jak popularne rozwórki).

Odrobinę bardziej skomplikowane są gazowe siłowniki do mebli. Te składają się z cylindra, w którym umieszczono gaz, najczęściej jest to azot pod wysokim ciśnieniem. Konstrukcja zawiera także klapę olejową oraz tłok z prętem. Tłok jest przymocowany do drzwiczek, a cylinder do konstrukcji szafki. Podczas otwierania klapy, gaz wypycha tłok, dzięki czemu ta będzie otwarta tak długo, jak jest to konieczne. Ponadto sama czynność otwierania jest mniej wymagająca. Co ważniejsze, znika także ryzyko przytrzaśnięcia dłoni lub ręki. Przez to siłowniki do mebli są polecane szczególnie w domach użytkowanych przez osoby starsze oraz dzieci. Rozwiązanie to jest znany z systemów otwierania bagażników samochodowych.

Siłowniki do mebli – wygoda i bezpieczeństwo

Gazowe siłowniki do mebli cieszą się obecnie największą popularnością. Są wyjątkowo użyteczne i coraz częściej się ich używa. Nawet jeśli Twoje obecne szafki nie posiadają zamontowanego podnośnika, to nic nie stoi na przeszkodzie, żeby je zamontować. Nie jest to szczególnie wymagające zadanie, a może w dużym stopniu zwiększyć bezpieczeństwo stosowania szafki. Trzeba jednak pamiętać o wyborze odpowiedniego modelu.

Przed zakupem należy sprawdzić, do jakiej wysokości siłownik podniesie drzwiczki. W przeciwnym wypadku można się spotkać z dość niemiłą niespodzianką, czyli niedostatecznym uniesieniem klapy, przez co funkcjonalność mebla nie będzie dostatecznie dobra. Trzeba także sprawdzać siłę konkretnego akcesorium, ponieważ nie wszystkie siłowniki będą odpowiednim rozwiązaniem do cięższych drzwiczek. Wspomnianą siłę podaje się w niutonach. Dla przykładu – podnośnik gazowy 100N będzie odpowiedni dla klap o wadze do 10 kg.

Sporą zaletą siłowników do mebli jest również ich cicha praca. Dzięki nim można zapomnieć o efekcie trzaskających drzwiczek. Nadal jednak dodatkowo stosuje się niewielkie naklejki (np. silikonowe) na krawędzie mebla, dzięki czemu zamykanie jest bardziej wyciszone.

Podnośnik montuje się zazwyczaj po jednej stronie frontu, jednak przy większych i cięższych drzwiczkach często zaleca się montaż po obu stronach.