Franczyza – ile kosztuje? Czy rzeczywiście się opłaca?

W Polsce franczyza rozwija się z roku na rok coraz prężniej, bowiem w tym modelu działają dziś firmy z bardzo wielu różnych branż. Choć franczyza ma wiele zalet, nie jest tajemnicą, że dla przedsiębiorcy wiąże się ona także z pewnymi kosztami. Ile kosztuje franczyza, a ile można zarobić na franczyzie? Czy rzeczywiście jest to opłacalne rozwiązanie?

 

Koszty podstawowe, czyli ile trzeba zainwestować?

Każdy, kto myśli o założeniu własnej działalności gospodarczej, musi posiadać pewien kapitał na start. W przypadku, gdy przedsiębiorca decyduje się działać całkowicie na własną rękę, może potrzebować nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych, aby w ogóle zacząć swoją przygodę z biznesem. Niestety, na początku należy zakupić niezbędny sprzęt, co może generować niemałe koszty. W przypadku franczyzy kwestia kapitału początkowego wygląda nieco inaczej.

 

Franczyzodawcy zwykle określają, jak ilość gotówki będzie potrzebna na start. Oczywiście, są to wartości przybliżone, bowiem wysokość całkowitych nakładów zależna jest od wielu czynników. Niemniej jednak w niektórych przypadkach potrzebne będzie zaledwie od kilku do kilkunastu tysięcy, aby rozpocząć prowadzenie działalności pod szyldem franczyzodawcy. Jest to zaleta dla osób, które nie posiadają zbyt wielu oszczędności, a także nie mają dostępu do różnorodnych źródeł finansowania. Warto jednak pamiętać, że jeśli część kosztów podstawowych pokrywa franczyzodawca, to może on żądać wyższego wynagrodzenia. Wszystko zależy więc od konkretnej oferty franczyzy, a także od zapisów zawartych w umowie.

 

Ile można zarobić i ile kosztuje franczyza?

Większość potencjalnych franczyzobiorców poszukuje informacji, ile właściwie można zarobić dzięki franczyzie? Niestety, na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Zasadniczo prowadzenie własnej działalności gospodarczej może dawać nieograniczone możliwości zarobkowania, z drugiej zaś strony może być ona źródłem strat. Tak, jak nie sposób powiedzieć, ile dokładnie zarabia się w konkretnej branży, tak trudno stwierdzić, ile dokładnie można zarobić dzięki franczyzie. Zasadniczo przedsiębiorcy oczekują, że własna działalność będzie dla nich opłacalna, a więc pozwoli im generować oczekiwane zyski. Franczyzodawcy przekonują, że dzięki franczyzie można zarobić nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych miesięcznie, i to po odliczeniu podstawowych kosztów prowadzenia działalności gospodarczej.

 

Niemniej jednak warto mieć na uwadze, że z owych zarobków trzeba jeszcze odliczyć pewną kwotę dla franczyzodawcy. Jest to niejako zapłata za otrzymaną pomoc, a także pomysł na biznes, logo, nazwę i szyld. Jaki procent trzeba oddać w przypadku franczyzy? To, co do zasady, pozostaje do ustalenie pomiędzy franczyzodawcą, a franczyzobiorcą. Każdy franczyzodawca ma bowiem inne oczekiwania finansowe względem swoich franczyzobiorców. Niemniej jednak zazwyczaj trzeba oddać od kilkunastu do kilkudziesięciu procent osiągniętych przychodów lub dochodów. Warto pamiętać, że w przypadku dochodów mowa o czystym zysku, po odliczeniu kosztów. Kategoria przychodów obejmuje zaś tylko to, co franczyzobiorca zarobił w ujęciu brutto.

 

Czy franczyza się opłaca?

Potencjalni franczyzobiorcy często zastanawiają się, czy franczyza w ogóle będzie dla nich opłacalna? Choć każdy ma nieco inną definicję opłacalności (a właściwie próg, od przekroczenia którego prowadzenie własnej firmy staje się opłacalne), to jednak warto zwrócić uwagę na pewną zależność. Większość przedsiębiorców oczekuje, że dzięki własnej firmie uda im się osiągnąć wyższe dochody, niż pracując na etacie. Warto przy tym mieć świadomość, że obecnie coraz więcej firm działa w modelu franczyzy, zatem można wnioskować, że rzeczywiście jest ona opłacalna. Warto jednak dokładnie sprawdzić oferty franczyz, bowiem na sukces składa się wiele, różnych czynników. Jednym z nich jest branża, w jakiej ma działać konkretna firma. Jej właściciel powinien chcieć zdobywać nową wiedzę, a co za tym idzie, stale się rozwijać. Dzięki pracy i ambicji można osiągnąć wiele, także w modelu franczyzy.