Izolacje natryskowe – zalety i wady
Mówiąc na tematy dotyczące tworzenia izolacji termicznych, bardzo często już na samym początku rozmowy wspomina się o materiale, który z takimi pracami kojarzony jest od kilkudziesięciu lat. Mowa tutaj oczywiście o styropianie, którym ocieplonych jest całe mnóstwo domów i budynków przemysłowych. Czy na pewno styropian jest jedynym materiałem, który można stosować do termoizolacji? Czy nie ma dostępnych lepszych rozwiązań, które pozwolą na efektywniejsze zatrzymywanie ciepła w budynkach? Odpowiedzi na te pytania można znaleźć już w poniższym akapicie. Zapraszamy do lektury!
Czym są izolacje natryskowe?
Od kilku lat coraz częściej usłyszeć można o rozwiązaniach, jakimi są izolacje natryskowe. Rzeszów, Przemyśl czy inne miasta Podkarpacia już wielokrotnie wykorzystywały te metody ocieplania i w innych częściach krajów również się o nich sporo mówi. Izolacje te, jak sama nazwa wskazuje, polegają na nakładaniu czegoś na ścianę poprzez natryski. Czym jest ten materiał? Otóż chodzi o piankę poliuretanową, która przejawia niezwykłe właściwości w zatrzymywaniu ciepła. Obecnie wyróżnić można dwa rodzaje pianki, jakie można wykorzystać do tworzenia termoizolacji. Są to:
- pianka otwartokomórkowa,
- pianka zamkniętokomórkowa.
Zdecydowanie częściej wykorzystuje się pierwszą z wymienionych tutaj pianek.
Izolacje natryskowe – zalety
Pianka otwartokomórkowa wykorzystywana do ocieplania ma tę niezwykłą zaletę, że doskonale zatrzymuje ona ciepło przy jednoczesnym przepuszczaniu pary wodnej. Co to daje? A przede wszystkim chodzi o to, że dzięki przepuszczaniu pary można w zasadzie do zera zredukować ryzyko występowania mostków termicznych, które są naprawdę dużym zagrożeniem dla całego budynku. Izolacje natryskowe sprawią więc, że w naszym domu zatrzymamy więcej cennego ciepła i przy tym nasze ściany zachowają dobrą kondycję. Pianka otwartokomórkowa jest dodatkowo materiałem niezwykle lekkim. W związku z tym można bez najmniejszych obaw stosować ją do ocieplania domów z drewna czy nawet lekkich konstrukcji, takich jak domki szkieletowe czy domki z prefabrykatów. Kolejną większą zaletą izolacji natryskowych z użyciem pianki poliuretanowej jest to, że ten materiał przejawia wysoki współczynnik adhezji. Oznacza to, że pianka świetnie przylegać będzie do najróżniejszych materiałów. Izolacje natryskowe sprawdzą się zarówno na drewnie, jak też na powierzchni z materiałów sztucznych.
Izolacje natryskowe – wady
Sporo osób pyta o izolacje natryskowe, czy warto je stosować w domach jednorodzinnych. Odpowiedź jest jednoznaczna: zdecydowanie warto! Na samym początku wydawać nam się może, że koszty całej inwestycji są dość wysokie. Jednak zwróćmy wówczas uwagę na nasze rachunki za energię cieplną. Po zastosowaniu izolacji natryskowych z pewnością na ogrzewaniu zaoszczędzimy, co sprawi, że już po kilku latach cała inwestycja nam się zwróci. Czy to znaczy, że ta technika nie ma wad? Otóż jedną i jedyną wadą takich izolacji jest to, że jeśli są one wykonane z pianki zamkniętokomórkowej i do tego tworzą izolację osoby, które nie do końca się na tym znają, to łatwo może dojść do stworzenia zbyt szczelnej warstwy. Wówczas będziemy mieć do czynienia z efektem termosu, co niekoniecznie jest pożądane. Wniosek jest więc prosty – do tworzenia izolacji termicznych trzeba po prostu angażować dobrych fachowców, którzy znają się na swojej pracy.
Obserwując powstające budynki, można samodzielnie zaobserwować, że coraz częściej są w nich stosowane izolacje natryskowe. Czy się opłaca inwestować w takie rozwiązania w starszych domach? Okazuje się, że tak. Pianka doskonale sprawdzić się może zarówno w nowym, jak i starszym budownictwie. Przykładem firmy, która chętnie wykona dla nas izolację natryskową jest firma DSH Izolacje. Firma ta prężnie działa w branży budowlanej i ma już za sobą wiele zrealizowanych inwestycji dotyczących termomodernizacji starszych budynków. Warto zgłosić się do tej firmy już dziś i poprosić o wycenę stworzenia izolacji w naszych budynkach.