Czy fotowoltaika w Zielonej Górze się opłaca?

W naszym kraju niczym grzyby po deszczu pojawiają się kolejne elektrownie słoneczne. Nie chodzi tutaj wyłącznie o profesjonalne instalacje fotowoltaiczne rozłożone na dużych połaciach pól, ale również o przydomowe elektrownie, składające się z kilku lub kilkunastu paneli. Dzieje się tak z dwóch powodów. Do pierwszego możemy zaliczyć kwestie ekonomiczne, a do drugiego chęć dbania o środowisko naturalne. Montaż paneli fotowoltaicznych pozwala na zminimalizowanie do zera rachunków za energię elektryczną i uzyskanie niezależności energetycznej. Co niezmiernie ważne, energia ze słońca to odnawialne źródło energii. Korzystając z niej, dokładamy małą cegiełkę do ochrony środowiska naturalnego. Jest to szczególnie istotne w naszym kraju, gdzie trzon produkcji prądu cały czas stanowią stare elektrownie opalane węglem. Generują one bardzo duże ilości dwutlenku węgla, który z kolei prowadzi do znacznych zmian klimatycznych.
Bardzo często nasi rodacy błędnie myślą, że w Polsce nie ma warunków do fotowoltaiki. Wręcz przeciwnie, w naszym kraju są dobre warunki do produkcji energii elektrycznej ze słońca. Oczywiście najlepsze warunki będą tam, gdzie największa ilość dni ze słońcem w roku. W związku z tym, panele fotowoltaiczne w Zielonej Górze będą pracowały wyjątkowo efektywnie. Średnie nasłonecznienie tego regionu to nawet 1900 godzin w roku. Nie bez przyczyny jest fakt, że wokół tej miejscowości rozkwitają także winnice. One również potrzebują odpowiedniej ilości promieni słonecznych.

Warunki dla fotowoltaiki w Zielonej Górze

Zielona Góra to miasto położone w zachodniej części naszego kraju. Im dalej na zachód, tym warunki powinny być lepsze. W związku z tym, przy odpowiednim kącie i ustawieniu paneli fotowoltaicznych, jesteśmy w stanie efektywnie produkować energię ze słońca przez cały rok. Oczywiście w okresie jesienno-zimowym produkcja prądu będzie mniejsza. Jest to związane z mniejszą ilością dni ze słońcem oraz jego niskim położeniem na widnokręgu. W skali roku wyniki będą jednak bardzo dobre i w przypadki gospodarstw domowych, pozwolą na niezależność energetyczną. Dla przedsiębiorców będą natomiast idealnym uzupełnieniem energii i konkurencją dla prądu z tradycyjnego źródła, jakim są elektrownie węglowe. Panele słonecznie są również idealnym rozwiązaniem dla gospodarstw rolnych oraz winnic położonych wokół Zielonej Góry. Ogromnym plusem w przypadku gospodarstw jest możliwość uzyskania wysokiej dotacji z Unii Europejskiej. Dzięki temu zwrot z inwestycji będzie znacznie szybszy.

Produkcją prądu ze słońca zimą

Polska znajduje się w klimacie umiarkowanym, w związku z tym w Zielonej Górze okres zimowy może przebiegać dość śnieżnie. Panele fotowoltaiczne montowane są najczęściej na dachach domów i budynków. W przypadku opadów śniegu istnieje więc ryzyko, że zasłoni on panele. Nawet najmniejsze zacienienie lub zakrycie instalacji fotowoltaicznej spowoduje znaczny spadek efektywności jej pracy. W takim wypadku należy więc możliwie często odśnieżać panele. Dzięki takiemu zabiegowi nawet zimą fotowoltaika w Zielonej Górze będzie produkowała prąd. Zakłada się, że w tej części naszego kraju, podczas miesięcy zimowych, produkcja prądu ze słońca jest około 2 razy mniejsza niż w okresie letnim.

Ile kosztują panele fotowoltaiczne

Cena instalacji fotowoltaicznej w Zielonej Górze nie odbiega od średniej ceny krajowej. Region ten wyróżnia jednak bardzo dobre nasłonecznienie i duża liczba godzin słonecznych w skali roku. W związku z tym okres potrzebny na zwrot z poniesionej inwestycji jest szybszy, niż na przykład w północno-wschodniej części naszego kraju. Jest to ogromny plus i potwierdzenie tezy, że panele słoneczne w Zielonej Górze i jej okolicach to bardzo dobre rozwiązanie.
W przypadku zainteresowania montażem instalacji fotowoltaicznej należy korzystać wyłącznie z firm, które posiadają duże doświadczenie w pozyskiwaniu energii elektrycznej ze słońca w danym regionie. Kluczowe jest bowiem odpowiednie ustawienie paneli fotowoltaicznych w taki sposób, aby produkcją prądu była możliwie efektywna przez cały rok.