Czym jest home staging?

Mówi się, że najważniejsze jest pierwsze wrażenie – nieważne, czy mówimy o wyglądzie mieszkania, czy człowieka. By przyciągnąć kupców do zakupu lub wynajmu nieruchomości, należy włożyć nieco wysiłku w odpowiednią prezentację mieszkania. Z pomocą przychodzi home staging.

Home staging to termin pochodzący z języka angielskiego, który oznacza przygotowanie nieruchomości do wynajmu lub sprzedaży. Wszystko po to, by wywrzeć na odbiorcach jak najlepsze wrażenie. Home staging skupia się na podkreśleniu wizualnych atutów wnętrz, ich aranżacji oraz profesjonalnej stylizacji. Już pierwsze badania przeprowadzone w latach 70. udowodniły, że przygotowanie nieruchomości pod względem odpowiedniego wyglądu pozwoli znacznie przyspieszyć jej sprzedaż oraz podniesie jej wartość.

Home staging – jak zacząć?

Aby rozpocząć swoją przygodę z home stagingiem, należy zapoznać się z kilkoma podstawowymi zasadami. Dla niektórych mogą wydawać się one oczywiste, dla innych zaś będą nowością. Przede wszystkim wszystko sprowadza się do jednej, głównej zasady – nieruchomość musi wywrzeć jak najlepsze pierwsze wrażenie.

  1. Nieskazitelny porządek. Zanim zaprezentujemy nieruchomość, należy zadbać o dokładne wysprzątanie całego mieszkania. Kurz powinien zniknąć nawet z najtrudniej dostępnych miejsc – pamiętajmy przy tym o karniszach, grzejnikach oraz parapetach. Są to bowiem miejsca, o których często zapominamy, a w których gromadzi się mnóstwo kurzu. Bezwzględnie należy również wyczyścić tapicerkę mebli, która jest zabrudzona lub pełna kociej czy psiej sierści.
  2. Odpowiednie światło.Wbrew pozorom okna to jedne z najważniejszych elementów wyposażenia mieszkania. Kupujący bardzo często zwracają uwagę nie tylko na ich wielkość, ale również materiał, z którego są wykonane. Muszą być one zatem dokładnie umyte. Aby optycznie powiększyć okna oraz rozświetlić całe wnętrze, należy zdjąć gęste oraz bogato zdobione firany i zastąpić je lekkim, delikatnym materiałem. Podczas robienia zdjęć należy unikać mocnego, górnego światła – samotna wisząca lampa wywoła efekt pustki.
  3. Odpowiedni komfort.Specjaliści zajmujący się home stagingiem podkreślają, iż mieszkanie po stylizacji powinno przypominać hotelowy apartament – sprawiać wrażenie, jakby nikt nigdy w nim nie mieszkał oraz kusić komfortem. Należy zatem usunąć wszelkie rzeczy osobiste, zbędne meble oraz bibeloty. Ze stołów zdejmij obrusy, łóżko w sypialni pościel z wyjątkową precyzją, a na kanapie ułóż starannie poduszki. Przy odpowiedniej aranżacji nawet kuchnia i łazienka będą mogły nabrać przytulnego charakteru. W tej pierwszej przyda się miska z owocami, czy dobrze wyeksponowane przyrządy kuchenne, np. drewniane łyżki. W łazience natomiast powieś puchate ręczniki, a całość dopełnij egzotyczną rośliną lub aromatycznymi świeczkami.
  4. Dobre pierwsze wrażenie. Pierwsze wrażenie na potencjalnych kupcach to pierwsze sekundy po wejściu do nieruchomości. Jeżeli zatem chcemy sprzedać dom, należy również zadbać o ogród oraz teren przed domem. To, co dzieje się na zewnątrz daje bowiem bardzo często pełen obraz tego, czego można spodziewać się po wejściu. W przypadku mieszkania w bloku należy zadbać o czystość klatki schodowej. Wycieraczka przed drzwiami powinna być nieskazitelnie czysta. Zadbaj o to, by po pierwszym otwarciu drzwi potencjalnych kupców przywitało jasne wnętrze oraz świeży, delikatny zapach.

Home stager – kto to?

Jest to osoba, która profesjonalnie zajmuje się home stagingiem. Doradza oraz świadczy usługi dotyczące nie tylko kwestii wysprzątania nieruchomości, ale także jej urządzenia w powszechnie obowiązującym stylu oraz odświeżenia. Home stagerów bardzo często możemy spotkać w biurach nieruchomości. Ich usługi wchodzą z reguły w zakres obowiązków biura. Cena skorzystania z usług home stagera, który nie współpracuje z żadnym biurem nieruchomości, wynosi zazwyczaj około 1000 zł.

Jeżeli jeszcze nie wybrałeś swojego home stagera, home staging Piła czeka właśnie na Ciebie. Szeroki wybór ofert, duża wiedza oraz doświadczeni ludzie.