Jak działa fartuch barierowy?
Akcesoria medyczne typu jednorazowe maski, lateksowe rękawiczki i środki dezynfekcyjne są podstawowymi niezbędnikami pracy medyka. Nie inaczej jest w przypadku fartucha barierowego, który jest niezwykle potrzebnym elementem ochronnym pielęgniarki i lekarza. Sprawdź, czym dokładnie wyróżnia się ów fartuch barierowy i dlaczego jest tak ważny w medycznym wyposażeniu!
Fartuch medyczny, barierowy – czym dokładnie jest?
Każda osoba specjalizująca się w usługach medycznych musi posiadać odpowiednią ochronę. Kwestia ta jest szczególnie ważna w dobie koronawirusa. Jednorazowe maski i lateksowe rękawiczki powinny być zmienianie każdorazowo w kontakcie z innym pacjentem, gdyż pomaga to ochronić zdrowie zarówno pacjenta, jak i zajmującym się nim medyka. Już pomijając fakt samego COVID-a, który niesie za sobą dużego ryzyka śmiertelności, medycy w kontakcie z tysiącami osób narażeni są na mnóstwo innych chorób i drobnoustrojów, które mogą poważnie zagrażać zdrowiu i życiu innych osób o obniżonej odporności. To właśnie odpowiednia ochrona w postaci dezynfekcji kończyn, sterylizacji ubrań i zmianie odzieży ochronnej, może przyczynić się do zmniejszenia ryzyka przenoszenia bakterii i wirusów na osoby trzecie.
Do odzieży ochronnej, medycznej, która właściwie chroni przed przedostawaniem się chorób i drobnoustrojów, należą; jednorazowe maseczki, rękawiczki lateksowe oraz fartuchy barierowe. Te ostatnie nie tylko izolują ubrania i ciało medyka przez zabrudzeniem, ale i posiadają szereg innych właściwości, tak przydatnych w wykonywanej przez niego pracy.
Fartuch barierowy nie jest zwykłym materiałem ochronnym. Jest skonstruowany ze specjalnej tkaniny, grubszej od tych tradycyjnych, dzięki czemu właściwie chroni ciało medyka i zapobiega przepuszczaniu na zewnątrz i do wewnątrz jakichkolwiek, nawet tych najmniejszych, jednostek chorobotwórczych. To odpowiednia ochrona, jeśli jest się narażonym na codzienny kontakt z pacjentem w każdej specjalizacji. Ów fartuch zakłada się bezpośrednio na odzież roboczą i zapewnia tym samym dodatkową, właściwą ochronę przed wszelkimi czynnikami chorobotwórczymi. Posiadając fartuch barierowy, lateksowe rękawiczki, maskę ochronną lub gogle czy przyłbice, każdy medyk będzie odpowiednio i właściwie zabezpieczony.
Fartuch barierowy – dla kogo odpowiedni i w jakich sytuacjach powinien być używany?
Mimo że fartuch barierowy jednorazowy powszechnie kojarzy się tylko z personelem medycznym, jak lekarz chirurg, ratownik medyczny czy pielęgniarka asystująca przy zabiegach, tak naprawdę ta odzież ochronna używana jest w różnorakich środowiskach, niekoniecznie związanych z branżą lekarską. Stanowi on bowiem doskonałą ochronę w sytuacjach, gdzie kontakt z drugim człowiekiem czy artykułami spożywczymi jest mocno wzmożony. Do takich pracowników, którzy mają wskazania do noszenia jednorazowego fartucha barierowego, należeć będą:
- osoby zajmujące się utylizacją niebezpiecznych odpadów,
- pracownicy specjalizujący się pracą w laboratoriach,
- stomatolodzy, dentyści i inny personel gabinetu stomatologicznego,
- kosmetolodzy oraz osoby wykonujące inne zabiegi branży beauty,
- podolodzy,
- inni medycy o różnych specjalizacjach,
- osoby związane z branżą farmaceutyczną,
- pracownicy specjalizujący się w branży przetwórstwa spożywczego.
Fartuch medyczny barierowy – gdzie dostać?
Mimo że inną odzież ochronną, jak rękawiczki lateksowe czy maseczki jednorazowe, w obecnych czasach można dostać na każdym roku, w przypadku fartuchów jednorazowych, ów zasada jest nieco inna. Odzież tę można bowiem dostać w specjalnych, medycznych sklepach, hurtowniach lub sklepach internetowych specjalizujących się w produkcji lub dystrybucji akcesoriów medycznych.