Pająki w domu — co zrobić?

Spadające temperatury skutkują pojawianiem się większej ilości pająków w mieszkaniach. Szukają one cieplejszych miejsc i przedostają się do domów, jednak ich obecność nie jest tam pożądana. Pajęcze sieci w narożnikach, futrynach drzwi lub innych zakamarkach kojarzą się z nieporządkiem i zaniedbaniem, a samo ich usuwanie nie jest skutecznym sposobem na walkę z insektami. Jak zatem pozbyć się pająków z mieszkania?

Pająki same wdzierają się do domów

W przeciwieństwie do muszek owocówek, które przynoszone są do domów wraz z zakupami, pająki przedostają się do mieszkań same. Zwykle wykorzystują do tego niewidoczne szczeliny, szpary w oknach, czy otwarte drzwi. Ich zwiększoną aktywność w domach obserwuje się zwłaszcza jesienią, gdy spadające temperatury zmuszają insekty do poszukiwania cieplejszych miejsc bytowania. O ich obecności świadczą pajęczyny, które zwykle pojawiają się w narożnikach ścian i za meblami.

Pająki są z natury sprzymierzeńcami człowieka. Ich pożywieniem padają bowiem dokuczliwe owocówki, komary, czy rybiki cukrowe obecne w domach. Mimo tego, w wielu osobach pająki budzą strach i niechęć, co decyduje o konieczności pozbycia się ich z mieszkania. Można to zrobić zarówno za pomocą specjalnych preparatów chemicznych, jak i domowych sposobów.

Preparaty wspierające walkę z pająkami

Osoby chcące natychmiast zwalczyć pająki znajdujące się w mieszkaniu powinny sięgnąć po specjalne środki przeciwko insektom. Bezpieczne dla zdrowia, ekologiczne preparaty na pająki występują w formie płynów, które należy rozpylić w mieszkaniu. Środki owadobójcze natychmiast działają na szkodniki, zwalczając pająki znajdujące się w narożnikach ścian, czy w trudno dostępnych miejscach. Jednocześnie preparaty tworzą niewidoczną barierę ochronną, która zapobiega pojawianiu się pająków w przyszłości. Stosowanie specjalnych środków jest bezpieczne zarówno dla ludzi, jak i zwierząt domowych. Przed ich użyciem warto zapoznać się jednak ze środkami ostrożności sugerowanymi przez producenta.

Alternatywą dla stosowania środków chemicznych przeciwko pająkom jest wykorzystanie specjalnych lamp owadobójczych. Ich światło przyciąga do siebie insekty, które zwabione giną pod wpływem porażenia prądem. Osoby stosujące lampy owadobójcze mogą liczyć na ich wysoką skuteczność. Urządzenie podłączone do źródła prądu na bieżąco zwalcza pająki pojawiające się w mieszkaniach. Należy jednak pamiętać o regularnym czyszczeniu kratek i podstawek, na których spalają się insekty.

Jak pozbyć się pająków domowymi sposobami?

W walce z pająkami mogą pomóc również domowe sposoby. Jednym z nich powinno być regularne dbanie o czystość, ponieważ kurz i zalegające resztki jedzenia stanowią idealne środowisko bytowania pająków. Mieszkanie należy często odkurzać i nie dopuścić do psucia się żywności, zwłaszcza warzyw i owoców. Przyciągają one bowiem muszki owocówki, które są pożywieniem dla niechcianych pająków. Warto również ograniczyć ilość zbędnych przedmiotów przetrzymywanych w domach. Duża ilość zakamarków i ich rzadkie porządkowanie sprzyjają osiedlaniu się pająków.

W domu warto stosować olejki eteryczne z mięty, lawendy lub eukaliptusa, ponieważ zapachy te skutecznie odstraszają insekty. Pomocne będzie także rozpylanie w mieszkaniu roztworu wody i soku z cytryny. Należy stosować go zwłaszcza w punktach, gdzie występują pajęczyny, bądź zakamarkach stanowiących potencjalną drogę dla pająków. Insekty te źle reagują także na zapach cynamonu, świec zapachowych, a nawet kasztanów! Rozmieszczenie ich w domu może okazać się skuteczne w walce z insektami.

Osoby chcące pozbyć się pająków z mieszkania mogą sięgnąć po środki chemiczne, lampy owadobójcze lub domowe sposoby walki z insektami. Ważne jest utrzymywanie czystości i regularne pozbywanie się kurzu oraz resztek jedzenia. Pomimo że pająki są sprzymierzeńcami człowieka w walce z muszkami owocówkami, czy rybikami, to nie są one pożądanymi gośćmi w domu. Na ich większą aktywność trzeba przygotować się zwłaszcza jesienią, ponieważ to wtedy pająki poszukują ciepłych miejsc bytowania.