Jak działają drukarki termiczne?

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów drukarek, które mogą mieć także różne zastosowanie. Wśród różnych modeli urządzeń drukujących, wyróżnić można drukarkę termiczną. Sprawdza się przede wszystkim w druku etykiet samoprzylepnych. Dlatego często wykorzystywana jest w zakładach produkujących różnego rodzaju produkty, w magazynach oraz w sklepach. Drukarki termiczne podzielić można na te stacjonarne i mobilne. Warto jest wiedzieć, czym ten model drukarki się charakteryzuje i jak działa.

Jak działa drukarka termiczna?

Działanie drukarki termicznej polega na wypalaniu specjalnego papieru przez grzałki termiczne. Wspomniany papier powlekany jest substancją termoaktywną, która pod wpływem ciepła utlenia się i pozostawia na papierze ciemniejsze ślady. To, co wyróżnia drukarki termiczne to fakt, że są to urządzenia tylko monochromatyczne. Sama głowica drukująca składa się grzałek, które umieszczone są nad całą powierzchnią zadrukowywanego materiału. Podczas druku pozostaje nieruchoma. Papier przesuwa się nad głowicą, a grzałki pozostawiają na nim ślady. W ten sposób powstaje wydruk. Zaletą tego rodzaju drukarek jest cicha i szybka praca. Stosowane w drukarkach termicznych głowice charakteryzuje bardzo duża trwałość. Ważne jest jednak, aby do druku używać materiałów wysokiej jakości. Jeśli będzie się o tym pamiętać, to drukarka termiczna z powodzeniem służyć może przez długie lata.

Zastosowanie drukarek termicznych

Jak wspomniano, drukarki termiczne świetnie sprawdzają się przy druku etykiet samoprzylepnych. Dlatego często stosowane są w handlu i przemyśle. Pozwalają na bardzo szybki wydruk potwierdzeń, kwitów czy różnego rodzaju treści informacyjnych. Co ważne, termiczne urządzenia drukujące pozwalają zarówno na wydruk tekstu, jak i niewielkich obrazków. Dlatego można dzięki nim wydrukować nie tylko informacje tekstowe, ale również oznaczenia graficzne. Dużą popularnością cieszą się mobilne drukarki termiczne. Korzysta się z nich w szczególności w logistyce i transporcie. Często z mobilnych drukarek termicznych korzystają choćby kurierzy. Pozwalają na wydruk wszędzie tam, gdzie przestrzeń robocza jest zbyt mała, aby można było skorzystać z większego urządzenia stacjonarnego.

Zalety drukarek termicznych

Jedną z dużych zalet drukarek termicznych jest to, że nie trzeba korzystać z tonerów czy tuszy. Wszystko dzięki wspomnianej głowicy, która pod wpływem wysokiej temperatury nanosi nadruk na papier. Brak konieczności uzupełniania tuszu sprawia, że druk za pomocą urządzeń termicznych jest po prostu tańszy. Mówiąc o zaletach drukarek termicznych, nie można zapomnieć o ich wytrzymałości. Tego typu drukarki bardzo rzadko ulegają awariom czy usterkom. Oznacza to kolejne oszczędności wynikające z braku konieczności naprawy czy wymiany części, z których drukarka się składa. Można być pewnym, że kupując drukarkę termiczną, dokonuje się zakupu na długie lata. W przypadku druku etykiet, urządzenia termiczne to idealne rozwiązanie.

Wybór drukarki termicznej

Na rynku dostępne są różne modele drukarek termicznych. Przy wyborze tego konkretnego, uwagę zwrócić należy przede wszystkim na specyfikację techniczną. Istotnych jest tu kilka parametrów. Po pierwsze, ważna jest szerokość wydruku. Musi być dostosowana do konkretnych potrzeb. Parametr dotyczący szerokości, oznacza maksymalną szerokość wydruku, jaką wykonać może dany model drukarki termicznej. Po drugie, bardzo ważna jest prędkość wydruku. Najczęściej jest to 100 mm/s. Dostępne są jednak drukarki termiczne potrafiące drukować szybciej, nawet w prędkości 150-170 mm/s. Po trzecie, uwagę zwrócić należy na rozdzielność wydruku. Parametr ten informuje o tym, ile punktów na cal urządzenie może wydrukować. Im większa rozdzielność, tym wydruk jest wyraźniejszy. Powszechnie stosuje się drukarki termiczne o rozdzielczości 200 dPi. Po czwarte, nie można zapomnieć o panelu sterowania. Powinien być intuicyjny i łatwy w obsłudze. Wybierając drukarkę termiczną, pomyśleć należy przede wszystkim o własnych potrzebach.