Jak skutecznie wyleczyć żylaki?

Schorzenia układu naczyniowego są powszechnym problemem zdrowotnym. Żylaki to powiększone i uwypuklone żyły o krętym kształcie, widoczne spod skóry. Powstawanie żylaków kończyn dolnych związane jest z osłabieniem ścian naczyń krwionośnych, które patologicznie rozszerzają się na skutek zwiększonego ciśnienia krwi. Oprócz zmian widocznych gołym okiem u osób zmagających się z tym schorzeniem mogą wystąpić dolegliwości takie jak swędzenie, pieczenie, bolesność oraz obrzęk w obrębie nóg i stóp. Jest to choroba bardzo często bagatelizowana a powikłania, jakie za sobą niesie, mogą być niestety poważne. Chorzy niesłusznie zwracają uwagę jedynie na defekt kosmetyczny. Im reakcja na pierwsze zmiany będzie szybsza, tym można uzyskać lepsze rezultaty. Jest to szczególnie widoczne podczas stosowania lasera na żylaki. Warto wybrać miejsce, w którym pracują specjaliści w dziedzinie Usuwania żylaków laserem. Cena takiego przedsięwzięcia zależy od indywidualnego planu leczenia z lekarzem.
Czynniki ryzyka powstawania żylaków
Zmiany w obrębie układu naczyniowego występują u około 20% dorosłych ludzi. Według danych statystycznych to właśnie kobiety mają większe skłonności do powstawania żylaków. Jest to spowodowane między innymi ciążą, chodzeniem w butach na wysokim obcasie, doustnymi środkami hormonalnymi, a także noszeniem zbyt ciasnej odzieży np. pończoch czy rajstop. Na powstawanie żylaków wpływ ma również nadwaga (nieodpowiednie BMI), charakter wykonywanej pracy (przeważająca pozycja siedząca lub stojąca), uwarunkowania genetyczne (występowanie schorzenia w rodzinie), przebyta zakrzepica naczyń żylnych oraz palenie papierosów. Na szczęście w dzisiejszych czasach jest wiele metod, aby skutecznie walczyć z tym schorzeniem. Jednym ze skuteczniejszych jest laserowe leczenie żylaków.
Sposoby leczenia żylaków
1. Laserowe leczenie żylaków
Użycie lasera diodowego EVLT to bezinwazyjna metoda lecznicza, która obecnie uznawana jest za jedną z najbardziej efektywnych w likwidacji żylaków. Polega ona na leczeniu wewnątrznaczyniowym, podczas którego dochodzi do termicznego uszkodzenia zmienionych chorobowo żył. Przed przystąpieniem do leczenia należy wykonać takie badania jak podstawowa morfologia, oznaczenie grupy krwi i parametrów układu krzepnięcia (APTT, PT), EKG oraz USG metodą Dopplera. Laserowe leczenie żylaków wykonywane jest w znieczuleniu miejscowym, dlatego dyskomfort podczas zabiegu jest niewielki. Hospitalizacja nie jest wymagana a czas trwania zabiegu to jedynie kilkadziesiąt minut. Laser na żylaki da bardzo dobry efekt kosmetyczny. Cena usuwania żylaków laserem zależna jest między innymi od wielkości obszaru zmian chorobowych, techniki, a także dodatkowego, potencjalnego postępowania medycznego.
2. Metoda uciskowa
Taka forma leczenie polega na noszeniu odpowiednio dostosowanych pończoch, które mają na celu polepszenie przepływu krwi do żył głębokich. Na nogę wywierany jest odpowiedni nacisk. Jego największa siła zlokalizowana jest w obrębie stawu skokowego, która wraz z górnym kierunkiem ustępuje. Metodę uciskową stosuje się również po zakończeniu leczenia inwazyjnego, aby utrzymać uzyskane efekty.
3. Leczenie farmakologiczne
Farmakoterapia jest dość często wykorzystywana w procesie leczniczym żylaków. Głównie stosuje się leki bazujące na substancjach pochodzenia roślinnego (diosmina i hesperydyna). Mają one korzystny wpływ na mikrokrążenie, ponieważ polepszają napięcie w naczyniach krwionośnych oraz ograniczają ich przepuszczalność.
4. Leczenie chirurgiczne
Jest to zabieg operacyjny, podczas którego usuwana jest niewydolna żyła. Niestety w związku z inwazyjnością tej metody osoba poddawana leczeniu musi spędzić parę dni w szpitalu, a powrót do codziennej sprawności może się wydłużyć.
Należy pamiętać, aby wybór metody skonsultować z lekarzem, który specjalizuje się w chorobach naczyń krwionośnych. Postępowanie lecznicze nie jest takie samo u każdego chorego, natomiast często metody leczenia są ze sobą łączone (np. laser na żylaki i pończochy uciskowe) w celu osiągnięcia jak najlepszych rezultatów.