Jak wygląda układanie gresu?

gres

Duże płytki z gresu są obecnie niezwykle popularne. W tym artykule omówimy, jak kłaść gres i o czym warto pamiętać. Moda na okładziny z dużych płytek utrzymuje się już od kilku lat i nie zapowiada się, by prędko minęła. Podpowiemy, jak ułożyć płytki, by były wytrzymałe i nie pękały. 

Gres układanie — o czym warto pamiętać?

Gres należy obecnie do najpopularniejszych materiałów, z którego tworzy się płytki zarówno podłogowe, jak i ścienne. Najczęściej możemy spotkać płytki kwadratowe o wymiarach 60 × 60 cm oraz prostokątne 30 × 60 cm. W ofercie różnych producentów możemy też znaleźć coraz większe płytki kwadratowe, dlatego, jeśli potrzebujemy 75 x 75, 80 x 80 czy nawet 100 x 100 i 120 x 120 cm — nie powinno być trudności.

W wielu kolekcjach znajdują się też inne wymiary, które możemy łączyć w okładzinie. Praca z gresem dużego formatu będzie wymagała odpowiedniego przygotowania podłoża, używania specjalnych zapraw klejowych, a także prawidłowej techniki wykonania takiej okładziny.

Płytki z gresu charakteryzują się mniejszą nasiąkliwością od tradycyjnych płytek z terakoty albo glazury. Nasiąkliwość płytek gresowych wynosi mniej niż 1%. Podobne parametry, czyli mniejszą chłonnością wyróżniają się wielkoformatowe spieki kwarcowe, z których tworzone są cienkie płyty, mające wymiary nawet 100 × 300 cm.

Układanie gresu Warszawa — jak zaplanować prace?

Gdy zdecydujemy się już na duże płytki, bardzo ważne będzie odpowiednie zaplanowanie ich ułożenia w pomieszczeniu. Zwykle płytki należy docinać, aby pasowały do rozmiaru wnętrza. Glazurnik przed przystąpieniem do pracy rozłoży płytki na podłodze z krzyżykami o dopasowanych rozmiarach. Robi to w celu sprawdzenia rozstawu i konieczność docinki, by całość do siebie pasowała.

Płytki wielkoformatowe należy rozpocząć od układania od najbardziej widocznego miejsca — przykładowo centralnej osi symetrii czy też przekątnej, tak aby móc ewentualnie docinać elementy po bokach. Na ścianach powinno się rozplanować ułożenie płytek od góry, by docinek dokonywać przy styku z podłogą. Na podłodze w przypadku bardzo dużych pomieszczeń z ogrzewaniem podłogowym należy zaplanować szczeliny dylatacyjne, które muszą znaleźć się obowiązkowo w całym projekcie. Powinny być zrobione w odległości od 5 do 6 m.

Jak układać gres?

Wilgotność podłoża pod płytki nie powinna przekraczać 2%. Powinno się starannie oczyścić je z zabrudzeń oraz warstw, które mogą wpłynąć na ich przyczepność. Podłoże musi być bardzo mocne i równe. Wszystkie luźniejsze i słabo przyczepne fragmenty należy usunąć.

Pamiętajmy też, że podkład podłogowy na odcinku 2 m ma dopuszczalne odchylenie od poziomu 3 mm. W celu wyrównania, powinno się zastosować specjalne masy szpachlowe lub wylewki samopoziomujące. Nie należy używać do wyrównania zaprawy klejowej. Istotne jest zagruntowanie podłoża, umożliwi to związanie drobnych zanieczyszczeń, zmniejszenie nasiąkliwości, wzmocnienie, a szczególnie zwiększenie przyczepności.