Jakie korzyści daje pompa ciepła?

pompa ciepła

W ostatnich latach coraz bardziej popularne staje się szukanie energooszczędnych rozwiązań, które w skuteczny sposób pozwolą na ogrzewanie domu, jak i wody użytkowej. Z pewnością jednym z najlepszych rozwiązań jest pompa ciepła. Urządzenie to pojawia się w coraz większej ilości gospodarstw domowych, głównie ze względu na swoje bogate zalety. Wiele osób może się więc zastanawiać, jakie korzyści daje pompa ciepła w Łodzi. Czy to urządzenie faktycznie pozwoli oszczędzić domowy budżet?

Pompa ciepła w Łodzi — przede wszystkim ekologia

Pompa ciepła to z pewnością jedno z najlepszych rozwiązań dla każdego, kto troszczy się o środowisko naturalne. Nic więc dziwnego, że coraz więcej tzw. “kopciuchów” zostaje wymienianych właśnie na to ekologiczne urządzenie. Co sprawia, że pompa ciepła jest tak wyjątkowa? Przede wszystkim jest to odnawialne źródło energii, podobnie jak fotowoltaika czy turbiny wiatrowe.

Pompa ciepła aż 75% energii potrzebnej do ogrzania budynku pobiera ze środowiska naturalnego. Ze względu na rodzaj urządzenia, może być ona pobierana z gruntu lub z powietrza. Pozostałe 25% to energia elektryczna, która jest niezbędna do działania pompy ciepła. Warto jednak pamiętać, że do zasilania tego urządzenia można wykorzystać panele fotowoltaiczne. Co bardzo ważne, w miejscu pracy pompy ciepła nie wytwarzają się żadne spaliny ani toksyczne substancje groźne dla środowiska naturalnego, co jest niestety powszechnym zjawiskiem w przypadku kotłów na paliwo stałe oraz kominków.

Pompy ciepła — korzyści finansowe

Tym, co w dużej mierze przekonuje inwestorów do zakupu pompy ciepła, są korzyści finansowe. Na dłuższą metę jest to z pewnością inwestycja, która zwróci się dużo szybciej niż montaż kotła na paliwo stałe oraz budowa kotłowni. Ponadto nie trzeba martwić się zakupem niezbędnego opału oraz późniejszym jego magazynowaniem. Ponadto, na pompę ciepła, jako tzw. “zieloną energię”, można obecnie otrzymać wiele dofinansowań, co sprawia, że koszty całego przedsięwzięcia stają się jeszcze mniej uciążliwe.

Pompa ciepła — komfort oraz bezpieczeństwo

Pompy ciepła są urządzeniami bardzo komfortowymi dla użytkownika. Jest to niemal bezobsługowy system. Wystarczy jedynie wybrać odpowiednią temperaturę, a system zajmie się resztą. Ne wymaga również dużych nakładów finansowych na serwisowanie oraz przeglądy. Ponadto wiele modeli oferują obsługę pompy ciepła za pomocą specjalnej aplikacji w smartfonie, dzięki czemu użytkowanie staje się jeszcze łatwiejsze.

Tym, co również wyróżnia pompy ciepła, jest duży stopień bezpieczeństwa. Użytkowanie w prawidłowy sposób sprawia, że urządzenie nie grozi wybuchem, jak ma to miejsce w przypadku instalacji gazowej, czy zaczadzenia, jak może się zdarzyć w przypadku użytkowania kotła olejowego czy na paliwo stałe. Dzięki temu użytkownik może mieć gwarancję, że ani jemu, ani domownikom, nic złego się nie stanie. Wszystkie wymienione wyżej czynniki sprawiają, że pompy ciepła cieszą się coraz większym zainteresowaniem.