Na którym palcu nosimy pierścionek zaręczynowy?

Nie da się ukryć, że dzień, w którym otrzymasz od swojego ukochanego pierścionek zaręczynowy, będzie jednym z najwspanialszych w Twoim życiu. Wówczas może pojawić się jednak pytanie, na której ręce nosi się pierścionek zaręczynowy? Jak się okazuje nie jest to tak prosta sprawa, gdyż wiele świeżo upieczonych narzeczonych zastanawia się nad tą kwestią. Jeśli więc Twój partner Ci się oświadczy i będziesz zastanawiać się nad tym, na którym palec założyć pierścionek, możesz najpierw przyjrzeć się tradycjom, które obowiązują w Twoim kraju. Pierścionek zaręczynowy to symbol miłości mężczyzny do kobiety, a także dowód na chęć zawarcia związku małżeńskiego.

Powinnaś zdawać sobie sprawę, że to, jak będziesz nosić swój pierścionek zaręczynowy, zależy tylko i wyłącznie od Ciebie. Najważniejsze jest to, abyś Ty jako narzeczona, a następnie panna młoda, czuła się z nim wygodnie i komfortowo. W przypadku większości krajów panie noszą złote pierścionki zaręczynowe na serdecznym palcu lewej ręki. Może Cię to więc wprawić w zakłopotanie, ponieważ w Polsce wygląda to zupełnie odwrotnie. W naszym kraju przyjęło się, że pierścionek noszony jest na palcu serdecznym prawej dłoni. Wiele kobiet w dniu ślubu decyduje się na przełożenie pierścionka na lewą dłoń, ponieważ jego miejsce zajmuje obrączka. Jednak niektóre panny młode decydują się na pozostawienie pierścionka razem z obrączką na tym samym palcu. Takie rozwiązanie sprawia, że na drugiej ręce można wówczas nosić biżuterię innego rodzaju.

Pierścionki zaręczynowe i ich tradycja

Powołując się na nasze polskie tradycje, pierścionek zaręczynowy powinien być ozdobiony białym kamieniem. W dawnych czasach wierzono, że jest on symbolem szczęścia, trwałości i pomyślności, dlatego też najczęściej mężczyźni decydują się na pierścionek z tego typu kamieniem. Ponadto zapewnia on zarówno ponadczasowość, jak i uniwersalność. Partnerzy uważają to też za najbezpieczniejszy wariant. Istnieje bowiem dużo większa szansa na to, że biel trafi w gusta przyszłej narzeczonej. Nie oznacza to jednak, że biżuteria zaręczynowa nie może być ozdobiona innymi, kolorowymi kamieniami, w tym cyrkoniami. Mężczyźni często decydują się na różnego rodzaju rubiny, a także szmaragdy. Popularne kolory kamieni w pierścionkach zaręczynowych to m.in. zielony, niebieski i czerwony. Rubiny uważane są za symbol miłości, pasji oraz odwagi. Szmaragd natomiast jest oznaką harmonii i bezpieczeństwa. Niezależnie od wyboru kamienia, najpopularniejszymi modelami są pierścionki zaręczynowe wykonane ze złota. Tradycje dotyczące rodzaju pierścionka oraz tego, na którym placu powinien być noszony, są głęboko zakorzenione w każdej kulturze. Współcześnie jednak, pary młode nie kierują się w tak silny sposób tradycyjnymi wartościami, dlatego pierścionek zaręczynowy, założony np. na palcu serdecznym lewej ręki, nikogo nie dziwi.