W jakiej lokalizacji najlepiej kupić mieszkanie?

Zakup mieszkania powinien być decyzją dokładnie przemyślaną – w końcu zazwyczaj osoby decydujące się na to inwestują oszczędności całego życia lub wiążą się długoletnim kredytem. Zanim umowa kupna zostanie podpisana, warto sprawdzić wszystkie informacje dotyczące mieszkania oraz jego okolicy. Dzięki temu można mieć pewien pogląd na komfort życia w wybranej lokalizacji, co może okazać się znacznie ważniejsze niż przestronny salon lub estetyka osiedla.

Gdzie kupić mieszkanie? Na co zwracać uwagę?

Jednym z kluczowych pytań osób planujących posiadanie własnego „M” jest to, gdzie najlepiej kupić mieszkanie. Wielu inwestorów zwraca uwagę na najbliższe otoczenie osiedla, a także na odległość od miejsc, które dla przyszłych lokatorów są atrakcyjne. Każdy ma inne preferencje, dlatego też powinien szukać lokalu dopasowanego do własnego gustu – zazwyczaj dla większości mieszkańców ważna jest infrastruktura w okolicy. Potencjalni kupujący cenią sobie bliską odległość żłobka, szkoły czy przedszkola, istotna jest również komunikacja miejska. Im bliżej do przystanku, z którego łatwo można dojechać do pracy i szkoły, tym lepiej.

Obecnie wiele rodzin posiada co najmniej jeden samochód, dlatego też standardem są miejsca parkingowe (niestety, zwykle trzeba zapłacić za nie osobno), do łask wracają również piwnice lub komórki lokatorskie. Jeśli osiedla nie są wyposażone w prywatne miejsca do przechowywania, w budynku lub okolicy powinna znaleźć się wózkownia czy pomieszczenie na rowery. Mieszkania najlepiej sprzedają się w dużych miastach, takich jak Warszawa, Wrocław czy Kraków – wiele dzielnic jest uznawanych za prestiżowe, stąd też wybór takiej lokalizacji automatycznie podnosi cenę za m2.

Od pewnego czasu pojawia się jednak trend budowy mieszkań na obrzeżach miast lub tuż poza ich granicami. Lokalizacja taka zapewnia możliwość posiadania ogródka lub większego tarasu, bliskość natury i odpoczynek od uciążliwego zgiełku. Jednocześnie peryferia są dobrze skomunikowane, dlatego też większa odległość od centrum wcale nie jest uciążliwa, wręcz przeciwnie – pozwala uniknąć korków. Jeżeli dobrze poszukać, można znaleźć również mieszkanie w miejscu, które łączy zalety centrum i podmiejskiej okolicy – jak np. rozpoczęta właśnie we Wrocławiu inwestycja Atmo https://www.atmo-sfera.pl/mieszkania/.

Planowana zabudowa okolicy

Kwestia tego, gdzie warto kupić mieszkanie, czasem wymaga głębszego zastanowienia się. Dociekliwi kupcy powinni sprawdzić, jakie inwestycje są planowane w okolicy – w tym celu można posiłkować się internetem czy choćby rozmowami z mieszkańcami. Dobrze, jeśli w planach są inwestycje mogące mieć korzystny wpływ na jakość życia, np. sklepy, szkoły czy instytucje kulturalne. Jeśli jednak w okolicy miałaby powstać spalarnia śmieci czy ruchliwa trasa kolejowa, lokatorom mogłoby nie być do śmiechu. Nie warto wierzyć wyłącznie zapewnieniom dewelopera, ponieważ jego zadaniem jest zachęcenie potencjalnych kupców. Lepiej szukać informacji o planowanej zabudowie na własną rękę, jednak należy poświęcić na to nieco wolnego czasu. Z pewnością takie działanie przyniesie korzyść, może się bowiem okazać, że za kilka lat mieszkanie straci na wartości lub wręcz odwrotnie – jeszcze zyska.

Mieszkanie na wynajem – jaka okolica będzie najlepsza?

Osoby dysponujące określonymi środkami lub chcące kupić mieszkanie „na przyszłość” często myślą o wynajmie. W ten sposób nieruchomość może na siebie zarabiać lub z wynajmu udaje się pokryć raty kredytu. To, gdzie kupić mieszkanie pod wynajem, wcale nie jest prostą sprawą, należy brać pod uwagę preferencje osób, które są zainteresowane wynajmem w okolicy. Głównie są to młodzi ludzie, dla których duże znaczenie ma skomunikowanie z miejscem pracy czy nauki, a także infrastruktura rozrywkowa i ta przeznaczona dla rodzin z dziećmi. Potencjalni wynajmujący raczej preferują bliskość centrum miasta lub dzielnice, do których można dostać się tramwajem, autobusem lub samochodem bez stania godzinami w korkach. Studenci będą chętnie wynajmować mieszkania w okolicy uczelni, a także tam, gdzie mogą wieczorem wyjść na miasto lub coś zjeść. Inne preferencje mają natomiast rodziny z małymi dziećmi – należy więc wybrać lokalizację w taki sposób, by zainteresować określoną grupę przyszłych lokatorów.