Jak ubezpieczyć samochód z wypożyczalni?

Wynajem samochodów to popularna usługa, która wykorzystywana jest przez wiele osób. Nie tylko, jeżeli chodzi o wyjazdy turystyczne, ale również sprawy biznesowe. Z takich wypożyczalni, np. https://carforyou.com.pl/wypozyczalnia-samochodow-minsk-mazowiecki/ korzystają również osoby, które na pewien czas zostały pozbawione własnego środka komunikacji. Samochód uległ awarii, ale jednak pojazd jest im potrzebny. Warto korzystać z takich opcji, aby nie stracić mobilności, która przecież stanowi niemal konieczność.

Wypożyczenie samochodu a ubezpieczenie

Ubezpieczenie to temat, który należy omówić szczegółowo – po to, aby być pewnym tego, że w wyniku nieumyślnego działania (swojego lub innej osoby) nikt nie będzie narażony na dodatkowe koszty. Otóż wszystkie pojazdy poruszające się po polskich drogach (i nie tylko!) muszą posiadać obowiązkowe OC. Nawet jeżeli mowa o autach wynajmowanych na krótki lub długi okres. Dlatego każda wypożyczalnia dba o to, aby samochody zostały objęte polisą Odpowiedzialności Cywilnej.

Dodatkowo wypożyczalnia na ogół dba o AC. Tym bardziej że w wielu przypadkach ma się do czynienia z pojazdami stosunkowo młodymi. W tym momencie pojawia się jednak małe „ale” – zakres ochrony ubezpieczenia AC. Z tym trzeba zapoznać się bardzo dokładnie, ponieważ nieznajomość zapisów może doprowadzić do narażenia na ogromne koszty, jeżeli dojdzie do kolizji drogowej.

Dodatkowe opcje ubezpieczenia samochodu w wypożyczalni

Wypożyczalnie dbają o komfort swoich klientów, dlatego są w stanie zaoferować dodatkowe ubezpieczenie, jakie można wykupić razem z wynajmem. Tak, to rozwiązanie będzie wiązało się z dodatkowymi kosztami, ale z drugiej strony – dzięki temu nie trzeba będzie martwić się o swoje finanse. Klienci mają do wyboru takie polisy ochronne, jak:

  • Personal Accident Insurance – ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków, które zapewnia wypłatę odszkodowania, jeżeli ktoś dozna poważnego uszczerbku na zdrowiu. Dzięki temu odszkodowanie zyskać może nie tylko sam wynajmujący, kierowca, ale także osoby podróżujące danym autem. Co więcej, PAI wypłacane jest niezależnie od odszkodowania z OC. Jest więc szansa na uzyskanie dodatkowych pieniędzy w razie potrzeby.
  • Collision Damage Waiver – ubezpieczenie samochodu od skutków kolizji. Odszkodowanie wypłacane jest wypożyczalni. Wynajmujący musi pokryć jedynie koszty niemogące przekroczyć danej sumy, która została jasno określona w umowie.
  • Super Collision Damage Waiver – rozszerzona wersja poprzedniej polisy, z tą jednak różnicą, że w wielu przypadkach wynajmujący nie będzie ponosił żadnych kosztów lub będą one wręcz minimalne. Cena polisy jest droższa, ale w porównaniu do ewentualnych kwot za naprawy nie warto się nią przejmować.
  • Theft Waive – ubezpieczenie od kradzieży i utraty samochodu. Takie przypadki również się zdarzają, dlatego należy na nie uważać. Odszkodowanie w takim wypadku trafia w ręce wypożyczalni. Czy występują tu jakieś koszty? Na ogół są to kwoty minimalne lub też wcale ich nie ma.

Koszt dodatkowego ubezpieczenia samochodu w wypożyczalni

Nie da się go określić, ponieważ ma na to wpływ wiele czynników. Szacuje się, że są to kwoty, które sięgają kilkunastu lub złotych na dzień. W niektórych przypadkach mowa jest o pieniądzach rzędu kilkuset złotych dziennie. Na wysokość tej kwoty wpływać może sam samochód (jego marka, wiek czy dodatkowe wyposażenie), jak również kierowca, który będzie głównym najemcą (wiek i doświadczenie za kierownicą). Są to nie małe pieniądze, ale z drugiej strony trzeba przeanalizować to, że naprawa pojazdu może pochłonąć znacznie więcej.

Nikt nie dopuszcza do siebie myśli, że w ogóle dojdzie do jakiejkolwiek kolizji na drodze, ale takie sytuacje się zdarzają. Czy ktoś jest w stanie odpowiedzieć na pytanie, jak będą zachowywać się inni kierowcy na drodze? Oczywiście, że nie. Dlatego warto rozważyć ubezpieczenie wynajmowanego samochodu po to, aby móc cieszyć się ze spokojnej jazdy. Tym bardziej że samochody przydają się w tak wielu sytuacjach, ułatwiając dotarcie do wyznaczonego celu.